Decyzję podjęto po szeroko zakrojonych konsultacjach z federacjami narodowymi, aby zapewnić bardziej atrakcyjne i emocjonujące rozgrywki oraz odbudować pozycje krajowych federacji i zapewnić im odbudowę po skutkach pandemii.
Liga Narodów: Dodano nową rundę pucharową
Liga Narodów zostanie rozszerzona o nową rundę pucharową, która zostanie rozegrana w marcu, co ma zapewnić ciągłość między fazą grupową, kończącą się w listopadzie a finałami rozgrywanymi w czerwcu.
Zwycięzcy i wicemistrzowie grup Ligi A wezmą udział w ćwierćfinałach (mecze u siebie i na wyjeździe), a zwycięzcy tych spotkań zakwalifikują się do Final Four.
Drużyny z 3. miejsc w Lidze A i wicemistrzowie Ligi B, podobnie jak zespoły z 3. miejsc w Lidze B oraz wicemistrzowie Ligi C rozegrają mecze barażowe o awans/spadek (u siebie i na wyjeździe).
Rozszerzenie Ligi Narodów UEFA dotyczyć będzie tylko wybranej liczby drużyn. Pozostałe zespoły w tym okresie (marzec) będą już mogły przystąpić do europejskich kwalifikacji.
Eliminacje do dużych imprez strefy UEFA również zostały zmienione
Nowy format europejskich eliminacji do mistrzostw Europu lub mistrzostw świata będzie bardziej skonsolidowany, a drużyny zostaną przyporządkowane do 12 grup po 4 i 5 drużyn, co w konsekwencji ma ożywić rywalizację, czyniąc ją mniej przewidywalną i bardziej dynamiczną.
Drużyny wylosowane w pięciozespołowych grupach rozpoczną kwalifikacje w marcu lub w czerwcu, jeśli nadal będą rywalizować w ćwierćfinale Ligi Narodów lub będą brały udział w meczach o awans/spadek. Reprezentacje wylosowane w czterodrużynowych grupach rozpoczną kwalifikacje we wrześniu.
Zwycięzcy grup eliminacyjnych awansują bezpośrednio do finałów Euro lub mundialu, natomiast drużyny z drugich miejsc awansują bezpośrednio lub wezmą udział w meczach barażowych (wraz z drużynami Ligi Narodów) o awans do Euro.
Nie zaproponowano żadnych zmian w turnieju finałowym mistrzostw Europy, w którym utrzymano udział 24 drużyn. (PAP)
LIGI ZAGRANICZNE
Więcej o LIGACH ZAGRANICZNYCH
