UKE ostrzega: Złodzieje okradają konta bankowe. Mają nową metodę oszustwa: duplikat karty SIM

ak
Nowa metoda kradzieży pieniędzy z banku. Jak teraz złodzieje okradają konta ofiar?
Nowa metoda kradzieży pieniędzy z banku. Jak teraz złodzieje okradają konta ofiar? Pixabay.com
Nowa metoda okradania kont bankowych w Polsce! Złodzieje nie tracą pomysłowości i od kilku miesięcy czyszczą konta swoich ofiar, przejmując nad nimi w bardzo łatwy sposób kontrolę. Wyrabiają duplikaty karty SIM właścicieli rachunków, które zamierzają okraść! Urząd Komunikacji Elektronicznej ostrzega!

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) reaguje w sprawie kradzieży, w których wykorzystywane są nielegalnie pozyskane duplikaty karty SIM. Do Związku Banków Polskich oraz dostawców mobilnych usług telefonicznych trafił wniosek, w którym UKE nawołuje do podjęcia działań mających na celu przeciwdziałanie tego typu nadużyciom. Chodzi zarówno o oszustwa związane z podmianą kart SIM (ten rodzaj oszustwa opisujemy poniżej), jak również przekierowaniem połączeń (przestępcy znając dane ofiary, w nieuprawniony sposób dokonują przekierowania połączeń na swoje numery). UKE apeluje, by firmy telekomunikacyjne oraz banki wdrożyły działania, które wyeliminują tego typu przestępstwa. Obywateli prosi zaś o ostrożność.

Złodzieje okradają konta bankowe: nowa metoda oszustwa

Sprawę opisał jako pierwszy Niebezpiecznik.pl, do którego ze swoją historią zgłosił się okradziony klient mBanku. Złodziej w jakiś sposób pozyskał dane logowania do konta bankowego, a następnie wykonał duplikat karty SIM dla numeru telefonu, na który przychodzą SMS-y autoryzujące transakcje. Do kradzieży opartych na tym pomyśle doszło już w kilku miejscach Polski (jak informuje Niebezpiecznik.pl, tylko w samym Żywcu jednego dnia okradziono aż 7 osób!).

Jak złodzieje pozyskują dane, by okraść konto w banku?

Złodzieje mogą uzyskać dane do logowania na konto bankowe na różne sposoby: wyłudzenie żerujące na czyjejś naiwności czy infekcja komputera keyloggerem to te najczęstsze. Do potwierdzenia wykonania transakcji potrzeba jednak kodu, który większość z nas otrzymuje w formie SMS-a. Dotychczas znane były ataki złodziei, którzy na zainfekowanym komputerze podstawiali w tle inną kwotę i rachunek, kiedy ich ofiara wykonywała transakcję. Dlatego, by nie złapać się na ten rodzaj oszustwa, należy zawsze dokładnie czytać SMS-y z banku, sprawdzając czy zgadza się kwota przelewu oraz rachunek, na który go wysyłamy.

Teraz jednak oszuści wyrabiają duplikaty kart SIM swoich ofiar. Posługują się fałszywymi dokumentami tożsamości i w ten sposób udaje im się wyłudzić duplikaty u operatorów telekomunikacyjnych. Wówczas bez żadnego wysiłku są w stanie potwierdzać przelewy i oskubać do zera konto bankowe swojej ofiary w krótkim czasie.

Jak zmieniły się ceny w ciągu ostatnich 9 lat? Porównanie ko...

Kradzież z konta w banku: jak się ochronić?

Czy można w jakiś sposób ochronić się przed tego rodzaju atakiem? Należy zwracać uwagę na to, czy nasza karta SIM działa. Jej awaria może być znakiem, że oszuści właśnie rozpoczęli korzystanie z nieuczciwie pozyskanego duplikatu. Wówczas należy czym prędzej skontaktować się z bankiem oraz z operatorem.

Na co dzień warto też pamiętać o zasadach, które zwiększą bezpieczeństwo naszych pieniędzy:

  • loguj się do banku tylko na zaufanych urządzeniach
  • jeśli potwierdzasz transakcje kodem SMS, zawsze porównuj kwotę i numer rachunku z SMS-a z danymi w formularzu przelewu
  • ustaw w banku powiadomienia o logowaniu i transakcjach

Rośnie świadomość cyberzagrożeń, ale firmy nie potrafią skutecznie się bronić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: UKE ostrzega: Złodzieje okradają konta bankowe. Mają nową metodę oszustwa: duplikat karty SIM - Kurier Poranny

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
UKE ostrzega?? Hahaha ... typowe działanie urzędu MIC NIE MOGĘ.

A co ja mogę k*rwa zrobić? Jakby UKE nakładały MILIONOWE kary za wydawanie owych duplikatów to firmy telekomunikacyjne inaczej by podchodziły do tematu.
J
Jaa
Operatorzy nic nie zrobią...wszystko im jedno...przeciez to nie od nich kasa wycieka...zatem po co mieli by coś robić???
...
POLECAM ZALANIE OPERATORÓW TAKIM LUB PODOBNYMI PISMAMI, MAJĄC NADZIEJĘ ŻE ZMIENIĄ PROCEDURY WYDAWANIA SIM

W związku z ostatnimi doniesieniami o atakach na konta bankowe poprzez podszywających się pod ofiarę, oszustów w salonach operatorów GSM i wyrabiając duplikat karty SIM na fałszywy dowód osobisty lub poprzez zatrudnione osoby w salonach sprzedaży, które są OSZUSTAMI zwracam się z zapytaniem czy ORANGE jest świadom problemu i podjęło kroki w celu poprawy procedur bezpieczeństwa w celu zapobiegania tego typu wyłudzeń z winy Operatora?

Mam również pytanie czy w Orange można czasowo zablokować możliwość wyrabiania duplikatu lub dodać możliwość wybraniania duplikatu SIM tylko po weryfikacji ze stawiennictwem osobistym w salonie za pomocą DWÓCH i WIĘCEJ DOKUMETÓW stwierdzających tożsamość albo wprowadzić okres np. 7 dni po których można dopiero aktywować duplikat SIM, ale po wcześniejszym poinformowaniu np. mailowym/listownym/telefonicznym o wszczęciu procedury wyrobienia duplikatu SIM, LUB CHOCIAŻBY DODANIE TAK BANALNEJ PROCEDURY JAK WYKONANIE POŁĄCZNIE PRZEZ PRACOWNIKA NA NUMER O KTÓRY JEST WNIOSOKWANY DUPLIKAT SIM BY ZOBACZYĆ KTO ODBIERZE TELEFON I EWENTUALNIE ZABLOKOWAĆ TYMCZASOWO SIM LUB OPOŹNIĆ WYDANIE DUPLIKATU.
Jestem świadom, że oszuści, żeby zalogować się na konto potrzebują również danych do logowania się w banku, dlatego w tym celu by zminimalizować ryzyko często zmieniam hasła. Jednak jestem ZANIEPOKOJONY tym w jak łatwy sposób można podszyć się pod kogoś i uzyskać duplikat karty SIM, która jest ważnym elementem WERYFIKACJI DWU STOPIONIOWEJ w dzisiejszych systemach informatycznych.

Proszę o ustosunkowanie się do mojego pisma i szybką odpowiedź.

P.S. Przesyłam również link do artykułu w którym serwis NIEBEZPEICZNIK opisuje cały problem i schemat działania oszustów.
niebezpiecznik.pl/post/duplikat-karty-sim-kradziez-bank-mbank-bzwbk
h
hahahahahaha
żyję mirabelkami, dobrym słowem solidarnych obrońców robotników i jakoś te ostatnie 30 lat przetrwałem.
r
rozsadny
nie mam konta w mbanku....
Wróć na i.pl Portal i.pl