Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) reaguje w sprawie kradzieży, w których wykorzystywane są nielegalnie pozyskane duplikaty karty SIM. Do Związku Banków Polskich oraz dostawców mobilnych usług telefonicznych trafił wniosek, w którym UKE nawołuje do podjęcia działań mających na celu przeciwdziałanie tego typu nadużyciom. Chodzi zarówno o oszustwa związane z podmianą kart SIM (ten rodzaj oszustwa opisujemy poniżej), jak również przekierowaniem połączeń (przestępcy znając dane ofiary, w nieuprawniony sposób dokonują przekierowania połączeń na swoje numery). UKE apeluje, by firmy telekomunikacyjne oraz banki wdrożyły działania, które wyeliminują tego typu przestępstwa. Obywateli prosi zaś o ostrożność.
Złodzieje okradają konta bankowe: nowa metoda oszustwa
Sprawę opisał jako pierwszy Niebezpiecznik.pl, do którego ze swoją historią zgłosił się okradziony klient mBanku. Złodziej w jakiś sposób pozyskał dane logowania do konta bankowego, a następnie wykonał duplikat karty SIM dla numeru telefonu, na który przychodzą SMS-y autoryzujące transakcje. Do kradzieży opartych na tym pomyśle doszło już w kilku miejscach Polski (jak informuje Niebezpiecznik.pl, tylko w samym Żywcu jednego dnia okradziono aż 7 osób!).
Jak złodzieje pozyskują dane, by okraść konto w banku?
Złodzieje mogą uzyskać dane do logowania na konto bankowe na różne sposoby: wyłudzenie żerujące na czyjejś naiwności czy infekcja komputera keyloggerem to te najczęstsze. Do potwierdzenia wykonania transakcji potrzeba jednak kodu, który większość z nas otrzymuje w formie SMS-a. Dotychczas znane były ataki złodziei, którzy na zainfekowanym komputerze podstawiali w tle inną kwotę i rachunek, kiedy ich ofiara wykonywała transakcję. Dlatego, by nie złapać się na ten rodzaj oszustwa, należy zawsze dokładnie czytać SMS-y z banku, sprawdzając czy zgadza się kwota przelewu oraz rachunek, na który go wysyłamy.
Teraz jednak oszuści wyrabiają duplikaty kart SIM swoich ofiar. Posługują się fałszywymi dokumentami tożsamości i w ten sposób udaje im się wyłudzić duplikaty u operatorów telekomunikacyjnych. Wówczas bez żadnego wysiłku są w stanie potwierdzać przelewy i oskubać do zera konto bankowe swojej ofiary w krótkim czasie.
Jak zmieniły się ceny w ciągu ostatnich 9 lat? Porównanie ko...
Kradzież z konta w banku: jak się ochronić?
Czy można w jakiś sposób ochronić się przed tego rodzaju atakiem? Należy zwracać uwagę na to, czy nasza karta SIM działa. Jej awaria może być znakiem, że oszuści właśnie rozpoczęli korzystanie z nieuczciwie pozyskanego duplikatu. Wówczas należy czym prędzej skontaktować się z bankiem oraz z operatorem.
Na co dzień warto też pamiętać o zasadach, które zwiększą bezpieczeństwo naszych pieniędzy:
- loguj się do banku tylko na zaufanych urządzeniach
- jeśli potwierdzasz transakcje kodem SMS, zawsze porównuj kwotę i numer rachunku z SMS-a z danymi w formularzu przelewu
- ustaw w banku powiadomienia o logowaniu i transakcjach
Rośnie świadomość cyberzagrożeń, ale firmy nie potrafią skutecznie się bronić
