
Ukraina zawiesiła skargi przeciwko Polsce
W czwartek wiceminister gospodarki Ukrainy Taras Kaczka poinformował, że Ukraina zawiesiła skargę do WTO przeciwko Polsce, Słowacji i Węgrom ws. zablokowania przez te państwo eksportu zboża z Ukrainy.
"Widzimy, że ten problem będzie wyeliminowany w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy. (...) Tak więc, póki poszukujemy praktycznego rozwiązania, nasze spory w WTO na dzisiaj są zawieszone" - oświadczył Kaczka w rozmowie z dziennikarzami podczas wizyty w Brukseli.
Ukraina wciąż jest na etapie konsultacji
Jak podkreślił Taras Kaczka, Ukraina wciąż jest na etapie konsultacji.
"Nie powołaliśmy organu roboczego do prowadzenia sporu (w WTO-PAP), jesteśmy na etapie konsultacji. Skierowaliśmy sprawę do WTO, a na konsultacje jest 60 dni" - przypomniał.
Zapewnił, że stronie ukraińskiej zależy na znalezieniu "konstruktywnej decyzji w ramach całej Unii Europejskiej".
O co chodzi w sporze o zakaz eksportu ukraińskiego zboża?
Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został wprowadzony przez Komisję Europejską na początku maja w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo ograniczenia obowiązywały do 5 czerwca, a następnie zostały przedłużone do połowy września. Embargo zniesiono 15 września na podstawie postanowienia KE.
16 września w życie weszło rozporządzenie w sprawie bezterminowego zakazu przywozu do Polski ukraińskich produktów rolnych. Decyzje o jednostronnym przedłużeniu ograniczeń importowych podjęły również rządy Węgier i Słowacji.
18 września Kijów złożył skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w związku z decyzją władz w Warszawie, Bratysławie i Budapeszcie, która została obecnie zawieszona.
Źródło: