Filmy opublikowane w mediach społecznościowych, w tym w Telegramie Ministerstwa Obrony Ukrainy, pokazuje nisko lecące drony zrzucające strumienie ognia – w rzeczywistości stopionego metalu – na rosyjskie pozycje.
Gorąca mieszanina na głowy wroga
Rozpalona do białości mieszanina proszku aluminiowego i tlenku żelaza, zwana termitem, pali się w temperaturach do 2200 stopni Celsjusza. Może szybko spalić drzewa i roślinność, która jest osłoną żołnierzy. Ci giną w straszliwych męczarniach. Spadając z drona, termit przypomina ogień wydobywający się z paszczy mitycznego smoka, od którego drony zyskały przydomek.
„Drony uderzeniowe to nasze skrzydła zemsty, niosące ogień prosto z nieba!” – głosi wpis w mediach społecznościowych 60. Brygady Zmechanizowanej Ukrainy. „Stają się zagrożeniem dla wroga, paląc jego pozycje z dokładnością, jakiej nie może osiągnąć żadna inna broń” – dodano w poście. „Kiedy nasz «Vidar» zadziała, Rosjanka nigdy nie będzie spać” – dodał. Vidar jest nordyckim bogiem zemsty.
Zdaniem Nicholasa Drummonda, analityka specjalizującego się w działaniach wojennych na lądzie i byłego oficera armii brytyjskiej, tworzenie tego rodzaju strachu jest głównym efektem działania ukraińskich dronów.
Piorunujący efekt psychologiczny
„To przykra sprawa. Wykorzystanie drona jest dość innowacyjne. Jednak jego skutki będą bardziej psychologiczne niż fizyczne” – Drummond powiedział CNN. „Rozumiem, że Ukraina ma ograniczoną zdolność do wywołania efektu termitu, więc jest to zdolność niszowa, a nie broń głównego nurtu” – powiedział. Przyznaje jednak, że termit może wywołać terror. „Nie chciałbym znaleźć się po stronie odbiorcy” – powiedział Drummond.
Termit może łatwo przepalić prawie wszystko, łącznie z metalem, więc ochrona przed nim jest niewielka. Został odkryty przez niemieckiego chemika w latach 90. XIX wieku i pierwotnie był używany do spawania torów kolejowych. Jednak jego potencjał militarny szybko stał się widoczny, gdy Niemcy zrzucili go ze sterowców jako bomby nad Wielką Brytanią podczas I wojny światowej. Zarówno Niemcy, jak i alianci używali termitowych bomb powietrznych podczas II wojny światowej, a także używali ich do unieszkodliwiania przechwyconych dział artyleryjskich, umieszczając termit w zamku i topiąc broń od wewnątrz.