Unikalny teleskop pomógł naukowcom natrafić na oznaki życia poza naszym Układem Słonecznym. To może być przełom

Kazimierz Sikorski
Wspaniały obraz z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba ujawnił jedną z najsłynniejszych mgławic naszej galaktyki.
Wspaniały obraz z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba ujawnił jedną z najsłynniejszych mgławic naszej galaktyki. Space Telescope Science Institut/Cover Images/East News
Sensacja dekady, mówią naukowcy o odkryciu pierwszych oznak obcego świata, który prawdopodobnie jest zamieszkany..

Spis treści

Badacze wykryli w atmosferze obcej planety chemiczne „odciski palców” gazów, które na Ziemi są wytwarzane wyłącznie przez procesy biologiczne.

Życie poza Układem Słonecznym?

Dwa gazy - siarczek dimetylu, lub DMS, i disiarczek dimetylu, lub DMDS - biorące udział w obserwacjach Webba na planecie o nazwie K2-18 b są wytwarzane na Ziemi przez organizmy żywe, głównie mikroorganizmy, takie jak morski fitoplankton - algi.

To sugeruje, że planeta może być pełna życia mikrobiologicznego, mówili naukowcy. Dodali jednak, że odkrycie trzeba traktować ostrożnie, bo potrzebne są dalsze obserwacje.

Mimo to naukowcy są podekscytowani. To pierwsze oznaki obcego świata, który prawdopodobnie jest zamieszkany, mówił astrofizyk Nikku Madhusudhan z Instytutu Astronomii Uniwersytetu Cambridge, główny autor badania opublikowanego w Astrophysical Journal Letters.

To przełomowy moment w poszukiwaniach życia poza Układem Słonecznym

„To przełomowy moment w poszukiwaniu życia poza Układem Słonecznym, w którym wykazaliśmy, że możliwe jest wykrywanie biosygnatur na potencjalnie nadających się do zamieszkania planetach przy użyciu obecnych urządzeń” — mówił Madhusudhan.

K2-18 b jest 8,6 razy masywniejszy od Ziemi i ma średnicę 2,6 razy większą od naszej planety.

Krąży w „strefie nadającej się do zamieszkania” – odległości, w której na powierzchni planety może istnieć ciekła woda, kluczowy składnik życia – wokół czerwonego karła, mniejszego i mniej jasnego niż nasze słońce, znajdującego się 124 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Lwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Rok świetlny to odległość, jaką światło pokonuje w ciągu roku.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl