Naukowcy chcą się porwać na odważny pomysł. Uważają, że mogą „zmniejszyć” jasność słońca, co pomoże w walce ze zmianami klimatu

Kazimierz Sikorski
Jednym ze sposobów walki z ociepleniem klimatu jest ograniczenie "aktywności" Słońca.
Jednym ze sposobów walki z ociepleniem klimatu jest ograniczenie "aktywności" Słońca. pixabay
Brytyjski rząd ma dać zielone światło i 50 milionom funtów na analizy, badania i eksperymenty, aby znaleźć sposoby na przyciemnienie dużej żółtej kuli na niebie.

Spis treści

Jednym z pomysłów jest rozpylanie cząstek w postaci aerozolu do stratosfery Ziemi. To by odchyliło część energii słonecznej od naszej planety w celu „zmniejszenia” jasności Słońca.

Bardzo śmiały sposób na ochłodzenie Ziemi

Pomysł wywodzi się z naturalnego zjawiska, w którym emisje cząstek poprzez erupcje wulkaniczne doprowadziły do ​​ochłodzenia Ziemi. Eksperci uważają, że ta metoda może niewielkim kosztem ochłodzić planetę.

Inną techniką jest rozjaśnianie chmur morskich - rozpylanie soli morskiej w atmosferze - wybielanie chmur w celu odchylania promieniowania słonecznego.

Kolejna opcja obejmuje rozrzedzanie naturalnych chmur pierzastych, które działają jak koce zatrzymujące ciepło.

Naukowcy szykują się do odważnych działań

Za tym pomysłem stoją brytyjscy naukowcy z Advanced Research and Invention Agency. Prof. Mark Symes, jeden z szefów Aria, który kieruje projektem geoinżynierii, mówił, że badania mogą obejmować „małe kontrolowane eksperymenty”.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Zadanie Arii polega na inwestowaniu w pomysły, które są „na granicy możliwości” i „odblokowaniu pomysłów naukowych i technologicznych, które przyniosą korzyści wszystkim”.

Krytycy planów twierdzą, że chłodzenie słońca może mieć niezamierzone konsekwencje i potencjalnie zakłócić wzorce pogodowe. Dodają, że ​​inwestycje w geoinżynierię sprawiają, że politycy są mniej chętni do zajmowania się emisjami dwutlenku węgla, które są problemem leżącym u podstaw zmiany klimatu.

Słońce emituje ogromną ilość energii. Całkowita moc wyjściowa słońca wynosi około 3,8 x 10^26 watów, a Ziemia otrzymuje niewielką część tej energii, średnio około 342 watów na metr kwadratowy. Ta energia słoneczna jest kluczowa dla klimatu i życia na Ziemi.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl