Starlinki nad polskim niebem. Satelity Elona Muska były widoczne gołym okiem

Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 16 lat
W ostatnich dniach nad Polską można było zauważyć dziwne światła, ułożone niczym pociąg, a więc jedno za drugim. Tymi światłami na niebie są Starlinki. Są one tak naprawdę satelity firmy Space X, należącej do znanego miliardera Elona Muska.
Starlinki nad polskim niebem. To nie koniec atrakcji
Starlinki nad polskim niebem. To nie koniec atrakcji Facebook/Starlink/Krzysztof Jurkiewicz

Firma Muska wyniosła na orbitę okołoziemską 21 satelitów Starlink. Urządzenia miliardera dołączyły do innych maszyn firmy, tworząc tzw. konstelację Starlink. Twórcy z Space X uważają, że Starlink jest najbardziej zaawansowanym na świecie systemem internetowym. Pozwala on na połączenie się z internetem z wielu odległych miejsc na ziemi.

We wtorek o godzinie 17:22 wystarczyło popatrzeć w niebo, aby ujrzeć, że satelity uformowały za sobą pociąg. Wszystko dlatego, że satelity Muska poruszają się po zaplanowanej przez Space X orbicie. Właśnie dlatego, można było je zaobserwować m.in. nad polskim niebem. Po dwóch dniach, czyli w czwartek 2 listopada, Starlinki także pojawiły się nad Polską. Co ciekawe również w podobnym momencie dnia. Starlinki można było zauważyć o 17:30. Pojawiły się na południowo-zachodnim niebie. Zmierzały w kierunku wschodnim. Lot satelitów można było obserwować zaledwie przez sześć minut.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Starlinki to nie wszystko. Zbliża się zakrycie Wenus oraz rój leonidów. Kiedy?

Pociąg satelitów Elona Muska to nie wszystko. Już w czwartek 9 listopada, dojdzie do tego, że zobaczyć można będzie zakrycie przez księżyc drugiej planety od słońca, czyli Wenus. Zjawisko to nosi nazwę dzienne zakrycie, co powoduje, że wystąpi w dzień. Aby móc ujrzeć to zjawisko, trzeba będzie zaopatrzyć się w lornetkę albo teleskop. W nocy z 17 na 18 listopada z kolei będzie można zaobserwować rój leodnidów, czyli jednych z najszybszych meteorytów. Osiągają prędkość ponad 70 km/s.

Źródło: WP

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl