Unikatowe i nieprezentowane eksponaty trafiły do Muzeum Wojska Polskiego. Prezes PKO: Te eksponaty są bezcenne

Maciej Badowski
Maciej Badowski
W zbiorach Muzeum Wojska Polskiego znajduje się ponad 250 tys. eksponatów.
W zbiorach Muzeum Wojska Polskiego znajduje się ponad 250 tys. eksponatów. AIP
PKO Bank Polski ufundował unikatową kolekcję uzbrojenia, umundurowania i wyposażenia używanego przez żołnierzy Wojska Polskiego w okresie 20- lecia międzywojennego i Wojny Obronnej 1939 roku. Nieprezentowane do tej pory eksponaty można oglądać na wystawie „Bronili Niepodległej” w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

- W naszej działalności PKO Banku Polskiego i chcielibyśmy, żeby to również było domeną muzeum, kierujemy się zasadą, a jednocześnie stwierdzeniem marszałka Józefa Piłsudskiego, niech kieruje nami romantyzm celów i pozytywizm efektów- powiedział Zbigniew Jagiełło, Prezes PKO Banku Polskiego.- Mamy tutaj pozytywne efekty pracy pracowników Muzeum Wojska Polskiego. Te wszystkie artefakty naszej kultury są tutaj zebrane i pieczołowicie prezentowane- dodał.

Wśród eksponatów możemy zobaczyć m.in. łuskę armaty kal. 150 mm z niemieckiego pancernika Schleswig- Holstein, kurtkę garnizonową wz. 1936 podporucznika rezerwy piechoty Ryszarda Henryka Machila, oficera 73. Pułku Piechoty z Katowic, granatnik wz. 1936 czy trąbkę- sygnałówkę związaną z żołnierzami Korpusu Ochrony Pogranicza z batalionu „Podświle”. Ponadto w specjalnej gablocie znalazła się skrzynia z wyposażenia wojsk łączności wz. 37-Ł, wykonana przez kielecką Hutę „Ludwików”, która jednocześnie jest największym z pozyskanych zabytków.

- W gablocie wśród przedmiotów znajduje się granatnik odnaleziony na terenie Puszczy Kozienickiej. Broń ta przypisywana jest do terenu walk XIII dywizji piechoty, a więc broń która została prawdopodobnie ukrytka przez polskich żołnierzy, aby nie dostała się w ręce agresorów- mówił Michał Pacut, kustosz wystawy, Muzeum Wojska Polskiego.

Unikatem jest, jedyna w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego, wsypa na żołnierska poduszkę, używana w koszarach. Możemy także zobaczyć siodło żołnierskie wyprodukowane w 1939 rpku. Telefon polowy AP-36.

- Muzeum jest placówką, która została powołana prawie 100 lat temu, do gromadzenia pamiątek chwały oręża polskiego. W zasobach magazynowych, w ekspozycji znajduje się kilkaset tysięcy różnego rodzaju większych oraz mniejszych tego rodzaju obiektów. Tak naprawdę ten zbiór cały czas się powiększa- mówił Paweł Żurkowski, Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl