Niemiecka fuszerka
Jak wytłumaczył autor pomnika, Wilhelm Koch, materiały wykorzystane przy wydruku nie były zbyt trwałe i nie nadawały się do użytku na zewnątrz.
Już wiosną doszło do znacznych uszkodzeń ważącego półtorej tony monumentu. Wówczas odłamała się głowa konia i odpadła jedna z rąk byłej kanclerz. Posąg został jednak ponownie złożony i odnowiony.
Upadek Angeli Merkel
Jak zaznaczył Koch, zabiegi te sprawiły, że rzeźba znów sprawiała dobre wrażenie. Jednak po pierwszych małych pęknięciach, do których doszło w ostatnich dniach, nastąpiło jednak jej całkowite zniszczenie. – Najwyraźniej pomnik nie był już w stanie wytrzymać obciążeń pomimo wszelkich prób ratowania go – podkreślił Koch.
Pomnik został odsłonięty pomnik został odsłonięty w Tempel Museum w Etsdorf w październiku 2021 roku. W tym czasie Merkel była jeszcze szefową niemieckiego rządu. Przedstawiał on kanclerz siedzącą na koniu, ubraną w typowe dla niej spodnie i żakiet, z rękami uformowanymi w słynny „romb Merkel”. Rzeźba została wykonana z lekkiego betonu pochodzącego z recyklingu przy użyciu odpowiedniej drukarki 3D.
Rzeźba ambiwalentna
Jak sam podkreślił Koch, pomnik Merkel jest „rzeźbą ambiwalentną”, w której uznanie i ironia przeplatają się z sobą, a samo przedstawienie byłej kanclerz na koniu uznał za absurdalne. Artysta znany jest ze swoich nietypowych projektów. Jedną z jego prac jest muzeum powietrza z rzeźbami wykonanymi z napompowanych gumowych rurek.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło:
