- Koniec GKS-u Bełchatów. Dziś ostatni trening, drużyna nie przystąpi do rundy rewanżowej 2. ligi. PGE nie ma już środków na klub, a to oznacza jedno - upadek - napisał na Twitterze Konrad Mazur z meczyki.pl
Jeszcze wczoraj Brunatni informowali, że nowym kapitanem został Łukasz Wroński. W świetle dzisiejszych rewelacji może okazać się, że pomocnik nie wyprowadzi zespołu na żaden mecz, tym bardziej że tak jak pozostali zawodnicy dostał wolną rękę w poszukiwaniu pracodawcy.
Na sobotę zaplanowano pierwszy mecz o stawkę - z rezerwami Śląska Wrocław. Wygląda na to, że GKS Bełchatów odda go walkowerem. W oświadczeniu klubu czytamy:
- Biorąc pod uwagę niezwykle krótki czas do rozpoczęcia rundy oraz na pozyskanie dodatkowego finansowania umożliwiającego regulowanie przyszłych zobowiązań Spółki, Zarząd nie ma możliwości zaciągania kolejnych zobowiązań w postaci m.in. kontraktów zawodników oraz zapewnienia przystąpienia do zaplanowanego na najbliższą sobotę ligowego meczu ze Śląskiem II Wrocław.
GKS od paru lat boryka się z gigantycznymi problemami finansowymi. Przed sezonem z tego powodu został ukarany czterema ujemnymi punktami. Obecnie zajmuje szesnaste miejsce (strefa spadkowa).
GKS Bełchatów istnieje od 1977 roku. Jego największy sukces to wicemistrzostwo Polski z 2007 roku, kiedy trenerem był Orest Lenczyk, a piłkarzami Łukasz Garguła, Radosław Matusiak, Rafał Boguski, Tomasz Jarzębowski, Rafał Grodzicki, Dariusz Pietrasiak Carlo Costly, Dawid Nowak, Mariusz Ujek czy Paweł Strąk. Wcześniej GKS dwukrotnie docierał do finału Pucharu Polski.
Ostatni raz w ekstraklasie GKS wystąpił w sezonie 2014/15.
Część oświadczenia GKS Bełchatów:
- W konsekwencji narastającego od 10 lat zadłużenia, poziom zobowiązań Spółki na 31 grudnia 2021 r. wyniósł ok. 7 mln zł. Na wartość tę składają się zobowiązania wobec ZUS, Urzędu Skarbowego, pracowników oraz kontrahentów. Zasadniczą część tej kwoty (ok. 4 mln zł) stanowią zobowiązania publiczno-prawne. Funkcjonowanie Spółki w poprzednich latach było możliwe dzięki podpisywanym porozumieniom z urzędami i rozkładaniu zobowiązań na raty. Działanie to podlega regulacjom rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie pomocy de minimis i pomocy publicznej, która limituje wysokość takiej pomocy (w tym umorzenie odsetek ZUS, umorzenie opłat publicznych, rozłożenie na raty płatności zaległości podatkowych) do poziomu 200.000 euro w ciągu trzech lat kalendarzowych.
Decyzje podjęte w roku poprzednim spowodowały wykorzystanie niemalże pełnego limitu dla GKS „Bełchatów" S.A., a to oznacza brak dalszej możliwości rozłożenia w czasie zobowiązań publiczno-prawnych, których data wymagalności przypada na najbliższe miesiące.
Do przeprowadzenia procesu licencyjnego, uregulowania ww. zobowiązań oraz pokrycia kosztów bieżącego funkcjonowania w rundzie wiosennej Spółka potrzebowałaby ok. 6,5 mln zł.
2. LIGA w GOL24
Gdzie, jeśli nie w Moskwie? 3 propozycje barażu na neutralnym terenie
