Uroczysta gala wręczenia nagród - III edycja konkursu „Pro bono Poloniae” im. Dawida Krupeja w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

OPRAC.:
Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Ślubowanie śp. Dawida Krupeja na radnego miasta Gdańska w 2018 roku.
Ślubowanie śp. Dawida Krupeja na radnego miasta Gdańska w 2018 roku. Karolina Misztal
11 listopada 2022 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w III edycji konkursu „Pro bono Poloniae” im. Dawida Krupeja. Celem projektu było uhonorowanie wyróżniających się organizacji pozarządowych, chórów, zespołów oraz osób prywatnych, które swoją działalnością promowały w latach 2021 i 2022 polską kulturę w kraju i za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem działań pielęgnujących wątki historyczne i patriotyczne, w tym historię Polski w latach 1939 – 1945.

„Pro Bono Poloniae” im. Dawida Krupeja

W Narodowe Święto Niepodległości, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w trakcie uroczystej gali III edycji konkursu „Pro Bono Poloniae” im. Dawida Krupeja uhonorowało wyróżniające się organizacje pozarządowe, chóry, zespoły oraz osoby prywatne. Wszystkie zasłużyły się działalnością promującą Polską kulturę w latach 2020 i 2021, ze szczególnym uwzględnieniem działań pielęgnujących wątki historyczne i patriotyczne.

Laureaci konkursu zostali wybrani werdyktem jury pod przewodnictwem dr hab. Mariusza Mroza

Patronem konkursu jest śp. Dawid Krupej – absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, były pracownik Muzeum, radny Miasta Gdańska, pracownik Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Krupej to artysta i społecznik, którego praca zawodowa, zacięcie organizatorskie i nieprzeciętne uzdolnienia wokalno-muzyczne służyły podtrzymaniu ducha polskości i były dowodem żywego patriotyzmu kultywowanego w młodym pokoleniu.

Laureaci III edycji Konkursu „Pro Bono Poloniae” im. Dawida Krupeja:

  • W kategorii „Organizacje Pozarządowe”

  • Miejsce I: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Gryf,

  • Film „Pseudonim Lufa” – historia ppor. Henryka Wieliczki ps. Lufa, żołnierza, partyzanta i oficera 5 a następnie 6 Wileńskiej Brygady AK.

  • Miejsce II: Stowarzyszenie Artystyczne „Usta Usta”,

  • Spektakl „Gdzieś daleko stąd” Teatru Usta Usta Republika.

  • Miejsce III: Fundacja Brama Epok,**

  • „Nasz, lokalny Patriotyzm” – działania Fundacji Brama Epok w Cielętach, m.in. mural „Nasze dziedzictwo”.

    [*]Wyróżnienie: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Avito Vivit Honore”,

  • Inscenizacja historyczna „Ostatni żołnierz września – Hubal historia prawdziwa”.

  • W kategorii „Chóry, zespoły, osoby prywatne”

  • Miejsce I: Sebastian Ryś,

  • Monodram „Kolumbowie - piegowata pogoda”.

  • Miejsce II: Agata Leśniewska wraz z zespołem,

  • Koncert w hołdzie Powstańcom Warszawskim.

  • Miejsce III: Teatr „Słudzy Jej Królewskiej Mości”,

  • Spektakl „Dzieci z naszego podwórka”.

  • Wyróżnienie: Folk Acoustic,

  • Projekt muzyczny „Piaśnicki Lament”.

Przedmiotem Konkursu było udokumentowanie wskazanego wydarzenia artystycznego (koncertu, widowiska, spektaklu, wystawy, innego) lub przedstawienie projektu wydarzenia promującego polską kulturę w kraju i za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem wątków historycznych i patriotycznych oraz promocji historii Polski w latach 1939-1945.

Na uroczystej gali obecny był prof. UG dr hab. Grzegorz Berendt:

- 6 pokoleń czekało na powrót Polski na polityczną mapę Europy przez 123 lata - mówił prof. UG dr. hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. - A licząc od pierwszego rozbioru nawet dłużej. Wśród polskich elit nie zginęła pamięć o osiągnięciach pierwszej Rzeczpospolitej, do której ciągnęli z wielu zakątków świata ludzie szukając swego miejsca na Ziemi. Najpierw elity, a w drugiej połowie XIX w. setki tysięcy ludzi podnosiły ideę niepodległości przygotowując się do jej odzyskania gdy zaistnieją korzystne warunki. Tzw. Wielka Wojna czyli I wojna światowa te warunki uczyniła.

Ślubowanie śp. Dawida Krupeja na radnego miasta Gdańska w 2018 roku.
Ślubowanie śp. Dawida Krupeja na radnego miasta Gdańska w 2018 roku. Karolina Misztal

Polacy byli gotowi na ten moment, który nadszedł w listopadzie 1918 roku będąc aktywnymi w różnych dziedzinach życia: militarnej, politycznej – o tym najczęściej wspomina się przy okazji 11 listopada, ale to, że duch narodowy przetrwał w ogromnym stopniu zawdzięczamy ludziom kultury: muzykom, kompozytorom, pisarzom, poetom. Odegrali oni niebagatelną rolę przed rokiem 1918. Ci, którzy byli czynni wcześniej i nadal, ale również to pokolenie drugiej Rzeczpospolitej sprawiło, że wyrosło między 1918-1939 rokiem nowe pokolenie, któremu bliska była idea niepodległości.

Pisarze, poeci, kompozytorzy, którzy rozsławiali imię Polski, którzy mogli działać w Polsce po 1944 roku i Ci, którzy już do Polski nie wrócili z emigracji. Każde pokolenie naszych współobywateli dostarcza nowych utalentowanych ludzi i dzisiaj będziemy honorować niektórych z nich. Jury, pod kierownictwem prof. Mroza, wyłoniło spośród kilkudziesięciu zespołów bądź twórców indywidualnych, tych którzy zdecydowali się cząstkę swojego talentu poświęcić upamiętnieniu ważnych wydarzeń i osób z dziejów naszego kraju.

prof. UG dr hab. Grzegorz Berendt
prof. UG dr hab. Grzegorz Berendt Jakub Steinborn

Dzisiaj w 104. rocznicę odzyskania Niepodległości radujmy się i cieszmy się z tego, że mamy do czynienia z wielu utalentowanymi ludźmi, którzy dzisiaj odbiorą nagrody za swoje dzieła, a także zaprezentują nam kunszt muzyczny i wokalny w trakcie koncertu zespołu Mazowsze. - dodał dyrektor.

Zwieńczeniem gali wręczenia nagród, w ramach III edycji Konkursu „Pro bono Poloniae” im. Dawida Krupeja, był koncert Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie pod dyr. Jacka Bonieckiego.

CZYTAJ:Koncert Niepodległości "Tak trzeba" w Kościele św. Trójcy w Gdańsku. 11 listopada 2022 roku minął w poczuciu dumy z bycia Polakiem!

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uroczysta gala wręczenia nagród - III edycja konkursu „Pro bono Poloniae” im. Dawida Krupeja w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - Dziennik Bałtycki

Wróć na i.pl Portal i.pl