Spis treści
Alaska nie dla Putina
W piątek Władimir Putin wydał rozporządzenie dotyczące nieruchomości za granicami Rosji, które w przeszłości należały do Imperium Rosyjskiego i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Jednym z nich jest Alaska, jednak w tej kwestii Biały Dom wygłosił stanowcze oświadczenie.
"Putin nie dostanie Alaski z powrotem" - oświadczył w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Vedant Patel
Dodał "w imieniu wszystkich nas tutaj w rządzie USA, że z pewnością nie otrzyma jej z powrotem".
Media zaniepokojone decyzją Rosji
Oświadczenie Patela pojawiło się podczas briefingu prasowego w odpowiedzi na pytania dziennikarzy o podjętą przez rosyjskiego dyktatora decyzję. Niektóre media wskazywały, że rozporządzenie przede wszystkim dotyczy Alaksi i unieważnia jej sprzedaż.
Co istotne, nawet dziennikarz z Rosji zaprzeczył, by takie było znaczenie podjętych przez Władimira Putina kroków.
Po wydaniu rozporządzenia, kwestie zagranicznych nieruchomości carskich i sowieckich zostaną rozpatrywane przez urząd do spraw administracyjno-gospodarczych oraz kremlowskie ministerstwo spraw zagranicznych.
Jak Ameryka zdobyła Alaskę?
Wokół zakupu Alaski od Rosji przez Stany Zjednoczone krążyło wiele historii. Wszystko rozstrzygnęło się jednak 30 marca 1867 roku.
Wówczas, około 4 nad ranem, po całonocnych negocjacjach, doszło do porozumienia pomiędzy Edwardem de Stoecklem, który reprezentował Rosjan, a Williamem Sewardem dbającym o sprawy USA.
Ustalono wówczas, że Ameryka wykupi Alaskę za 7,2 miliona dolarów. Stan został jednak oficjalnie częścią USA dopiero niemal 100 lat później - 3 stycznia 1959 roku.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
ag
Źródło: