USA: pracownicy służby zdrowia nie garną się do szczepień przeciwko koronawirusowi. A pandemia trwa

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
USA TODAY Network/Sipa USA/East News
Pandemia nie odpuszcza Ameryce. Ruszyły masowe szczepienia przeciwko Covid-19, ale na razie pracownicy służby zdrowia nie garną się do szczepień.

Pracownicy amerykańskiej służby zdrowia są pierwszymi w kolejce po szczepionkę przeciw COVID-19, ale alarmująca liczba mówi, że się nie zaszczepi, pisze "New York Post".

Gubernator Ohio Mike DeWine ujawnił, że około 60 proc. pracowników domów opieki w jego stanie zdecydowało się nie szczepić.

Podobne podejście ma wielu pracowników służby zdrowia w Nowym Jorku, Kalifornii i Teksasie.

Jak podaje "Los Angeles Times", 50 proc. pracowników służby zdrowia z pierwszej linii walki z pandemią w hrabstwie Riverside w Kalifornii opowiedziało się przeciwko szczepieniom. Z kolei jeden z lekarzy z Houston Memorial Medical Center mówi, że ​​połowa pielęgniarek w jego placówce nie zaszczepi się, powołując się na powody polityczne.

Wymówka, którą wyraziły pielęgniarki z Teksasu, została powtórzona w ankiecie Kaiser Family Foundation, gdzie wykazano, iż ​​29 proc. pracowników służby zdrowia „wahało się przed szczepieniem”.

Respondenci, którzy opowiadali się przeciw szczepieniom, stwierdzili m. in., że są zaniepokojeni wpływem polityki na stosowanie szczepionki. Jedna z pielęgniarka z kalifornijskiego szpitala, która nie chce przyjąć szczepionki, bo jest w ciąży, mówi, że ​​jej współpracownicy, którzy podjęli podobną decyzję, uważają, iż nie potrzebują szczepionki, by przejść przez pandemię.

- Czuję, że ludzie myślą tak: Mogę wytrzymać do końca bez szczepionki - powiedziała "Los Angeles Times" April Lu, pielęgniarka z Providence Holy Cross Medical Center.

- Wysoki odsetek odmów szczepień nie tylko wśród pracowników służby zdrowia, ale także wśród ogółu społeczeństwa, może być problemem w walce z pandemią - twierdzi epidemiolog z Harvardu Marc Lipsitch. - Nasza zdolność jako społeczeństwa do powrotu do normalności zależy od ochrony jak największej liczby osób – dodaje.

To wszystko dzieje się w sytuacji, kiedy najnowsze modele rozwoju pandemii przewidują wzrost ofiar śmiertelnych koronawirusa w styczniu, a kraj wkracza w najgorszą fazę zarazy. Może paść grudniowy rekord, gdy zmarło ponad 70 tys. ludzi. W sumie koronawirus zabił w USA już 350 tys. osób.

Zdaniem ekspertów, nadchodzące miesiące będą najbardziej niebezpieczne od wybuchu pandemii. Oczekuje się wzrostu zakażeń związanych ze Świętami Dziękczynienia i Bożym Narodzeniem. Skoki te mogą się nasilać w chłodniejszych miesiącach, gdy spotkania odbywać się będą w pomieszczeniach, a tam wirus łatwiej się rozprzestrzenia.

Rośnie też strach przed kolejnymi przypadkami nowego wariantu koronawirusa, który został wykryty w Wielkiej Brytanii i jest bardziej zaraźliwy.

Wprowadzenie dwóch szczepionek przeciwko Covid-19, dało nadzieję, że koniec pandemii może być bliski.

Anthony Fauci, rządowy ekspert chorób zakaźnych, ostrzegł, że 90 proc. populacji będzie potrzebować zaszczepienia, by uzyskać zbiorową odporność.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Bo taki Amerykan to nie chce być pierszy z mikrocipami. Chińczyk niech by wzią. Może lepsze ryzyko choroby nisz puźniej głosy w głowie po strzepionce? Nie łuć się! Tak jest i tyle w temacie!

b
bb

Nie chcą się szczepić? .Niech [wulgaryzm]ą a Ty tym tekstem nie zachęciłes do szczepień! wręcz odwrotnie ,,bo Amerykanie nie chcą,, jak nie chcą to niech [wulgaryzm]ą. Statystki pokazują co tam się dzieje.

b
bb

Jakim trzeba być debilem, by napisać taki tekst?

Wróć na i.pl Portal i.pl