Po raz pierwszy lekarze przeszczepili pacjentowi serce pochodzące od genetycznie zmodyfikowanej świni. Była to ostatnia próba uratowania mu życia. Lekarze ze szpitala uniwersyteckiego w Maryland powiedzieli, że 57-letni David Bennett czuje się dobrze trzy dni po wysoce eksperymentalnej operacji.
- Przeprowadzona operacja pokazała, że zwierzęce serce może nadal funkcjonować w człowieku bez natychmiastowego odrzucenia - powiedzieli medycy. David Bennett nie został wcześniej zakwalifikowany do przeszczepu ludzkiego serca. Teraz jest wciąż podłączony do sztucznego płuco-serca, którego wspomaga jego nowy organ.
- Albo śmierć, albo ten przeszczep. Chcę żyć - powiedział mieszkaniec Maryland w przeddzień pionierskiej operacji. - Ojciec nie miał innego wyjścia - dodał jego syn The Associated Press.
Choć jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy operacja zadziała, jest to krok w trwającym od dziesięcioleci dążeniu do wykorzystania narządów zwierzęcych do przeszczepów ratujących życie.
Najbliższe tygodnie będą miały decydujące znaczenie, ponieważ Bennett dochodzi do siebie po operacji, a lekarze uważnie monitorują stan jego serca.
Istnieje ogromny niedobór narządów ludzkich oddawanych do przeszczepu, co skłania naukowców do poszukiwania sposobów na wykorzystanie narządów zwierzęcych. W zeszłym roku w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono 3800 przeszczepów serca, co jest rekordową liczbą, według United Network for Organ Sharing, która nadzoruje krajowy system transplantacji.
- Jeśli to zadziała, będzie nieskończona podaż tych narządów dla cierpiących pacjentów – powiedział dr Muhammad Mohiuddin, dyrektor naukowy programu przeszczepu zwierząt na człowieka na Uniwersytecie Maryland.
Jednak wcześniejsze próby takich przeszczepów zakończyły się niepowodzeniem, głównie dlatego, że ciała pacjentów szybko odrzuciły narząd zwierzęcy. Naukowcy przypominają, że w roku 1984 Baby Fae, umierające niemowlę, żyło przez 21 dni z sercem pawiana.
Tym razem chirurdzy z Maryland użyli serca świni, która przeszła zmianę genów, aby usunąć cukier z komórek, który jest odpowiedzialny za bardzo szybkie odrzucenie narządu. Kilka firm biotechnologicznych opracowuje narządy świń do przeszczepów ludzkich; ten użyty do piątkowej operacji pochodził z Revivicor, filii United Therapeutics.
- Myślę, że można to scharakteryzować jako przełomowe wydarzenie – powiedział o przeszczepie w Maryland dr David Klassen, dyrektor medyczny UNOS.
Agencja ds. Żywności i Leków, która nadzoruje takie eksperymenty, zezwoliła na operację na podstawie tak zwanej autoryzacji w nagłych wypadkach, dostępnej, gdy pacjent z zagrażającym życiu stanem nie ma innych opcji.
Kluczowe będzie udostępnienie danych zebranych z tego przeszczepu przed udostępnieniem go większej liczbie pacjentów, mówiła Karen Maschke, naukowiec z Hastings Center, która pomaga w opracowywaniu zaleceń etycznych w takich sytuacjach.
Włochy i Szwajcaria zmieniają swoje granice
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?