Uwaga! Od weekendu ważne zmiany w płatnościach kartą we wszystkich bankach

Anna Janik
Anna Janik
rupixen /Pixabay.com
14 września zaczyna obowiązywać w Polsce dyrektywa Parlamentu Europejskiego w sprawie usług płatniczych, zwana PSD2. Klientów banków czeka sporo zmian.

Do nowej dyrektywy musiały dostosować się wszystkie kraje Wspólnoty. Zrobiła to także Polska poprzez nowelizację ustawy o usługach płatniczych, która weszła w życie 20 czerwca 2018 roku. Zapisano w niej, że banki i inne instytucje finansowe mają czas na wdrożenie przepisów właśnie do 14 września 2019 r.

Celem unijnej dyrektywy jest uregulowanie i ujednolicenie usług finansowych w krajach UEi oraz zwiększenie bezpieczeństwa klientów: ich danych, pieniędzy i płatności, zwłaszcza bezgotówkowych. Co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego?
Najbardziej odczuwalną zmianą dla konsumentów jest wprowadzenie tzw. procedury silnego uwierzytelnienia. Oznacza to, że od 14 września tożsamość konsumenta korzystającego z elektronicznych usług płatniczych, w tym systemów bankowości internetowej oraz transakcji bezgotówkowych musi zostać podwójnie zweryfikowana.

- W praktyce pojawi się więc dodatkowy element zabezpieczający dostęp do rachunku. W trakcie logowania klient będzie musiał podać nie tylko login i hasło, ale także kod z SMS-a lub potwierdzić dyspozycję za pomocą mobilnej autoryzacji - wyjaśnia Paweł Majtkowski, doradca finansowy.

W każdym banku proces ten będzie przebiegał inaczej.

- Logując się do systemu bankowości internetowej pojawi się nie tylko konieczność podania loginu i hasła, ale także hasła SMS lub potwierdzenie operacji za pomocą mobilnej aplikacji- mówi Krzysztof Olszewski, rzecznik mBanku. - Dodatkowo system będzie mógł zapamiętać urządzenie, czyli komputer, którego używamy do logowania i wtedy prośby o podanie hasła z SMS będą rzadsze- zaznacza.

Do tego bank całkowicie likwiduje też możliwość dokonywanie przelewów online za pomocą karty kodów jednorazowych,z których nadal korzystała wąska grupa klientów.

Z kolei w Banku Pekao w przypadku logowania do bankowości internetowej i mobilnej, nie rzadziej niż co 90 dni będzie wymagane podanie kodu SMS lub kodu wygenerowanego przez aplikację PeoPay. Klient będzie musiał podawać kod również w przypadku wejścia w historię operacji starszą niż 90 dni lub wykonując transakcję płatniczą. Tzw. silna autoryzacja nie będzie konieczna np. podczas wykonywania przelewów między własnymi rachunkami lub przelewów do zdefiniowanych odbiorców.

W ING Banku system w trakcie logowania będzie mógł poprosić o wpisanie kodu autoryzacyjnego z SMS-a. Oznacza to, że SMS będzie wymagany przy niektórych logowaniach. Tak samo będzie w przypadku płatności kartą do 50 zł.Robiąc zakupy na takie kwoty od czasu do czasu będziemy proszeni także o wpisanie kodu PIN, jak przy operacjach na wyższe kwoty.

Czytaj też: Płaca minimalna pójdzie ostro w górę. Razem z cenami? Obietnice przedwyborcze PiS mogą cieszyć i martwić

Tak będzie także w innych bankach. Bo dyrektywa zobowiązuje je do stosowania tzw. silnego uwierzytelnienia klienta przy co szóstej transakcji lub jeśli skumulowana wartość transakcji bez silnego uwierzytelniania przekroczy 150 euro. Każda transakcja powyżej 50 zł, która automatycznie wymaga kodu PIN spowoduje, że licznik transakcji (lub kwoty) będzie startował od początku.
Wejście w życie dyrektywy, poza zapoznaniem się z jej skutkami, nie wymaga od klientów niczego specjalnego. Nie jest konieczna wizyta w banku, należy jedynie upewnić się, że nasze dane widniejące w systemach bankowych, a zwłaszcza numer telefonu i adres e-mail są poprawne.

- Warto te z pamiętać, że dyrektywa nie niesie z sobą żadnych zmian finansowych, zmian wysokości prowizji, dodatkowych opłat, zmian w produktach. O tych banki muszą bowiem informować odpowiednio wcześniej - wyjaśnia Paweł Majtkowski.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uwaga! Od weekendu ważne zmiany w płatnościach kartą we wszystkich bankach - Nowiny

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jac
Miało być coś o płatnościach kartą???
O
Oko patrzy
Najlepiej w ogole nie płacic kartami, paypasami itp. Wyciągać gotówke z bankomatu i placic wszędzie cashem. A najlepiej zrezygnować z kart.
L
Liberał
Nawet na takim poziomie nie jesteśmy suwerenni. Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie...
G
Gość
W bankach nie placi sie kartami
G
Gość
najpierw głupki umożliwiają transakcje zbliżeniowe a potem to zabezpieczają. Ja transakcje zbliżeniowe wyłączyłem od nowości

i bez pin-u nikt kasy nie podprowadzi :)

A te parowanie komputera jako zaufanego to lipa gdyż po czyszczeniu ciasteczek wszystkie ustawienia się kasują! A zostawienie ciasteczek powodować może ewentualne ich przejecie!
G
Gość
Ciekawe, że przed pożyczkami ma skradzione dane, nie umieją nas ochronić. To jest takie proste. Powinien za nie odpowiadać bank, albo firma pożyczkowa. Mogłoby się okazać, iż wyłudzenia, oszustwa z tym związane, całkowicie zniknęły:)
Wróć na i.pl Portal i.pl