Setki tysięcy ludzi zostało odciętych od żywności i prądu, przeżywają kolejne dni izraelskich nalotów w odpowiedzi na atak Hamasu na Izrael.
Powinni się wynosić
Nadine Abdul Latif z dzielnicy Al Rimal w Gazie mówi, że sąsiedzi i krewni kazali jej i jej rodzinie opuścić miasto, które ma być zaatakowane przez Izrael.
Zdecydowali się jednak pozostać, ponieważ „nie mamy bezpiecznego miejsca, do którego moglibyśmy się udać” – powiedziała.
Strefa Gazy – enklawa kontrolowana przez Hamas – przeżywa naloty, odkąd izraelski minister obrony Yoav Gallant zarządził „całkowite oblężenie” obszaru, łącznie ze wstrzymaniem dostaw prądu, żywności, wody i paliwa do enklawy.
- Walczymy z barbarzyńcami i odpowiednio zareagujemy – powiedział Gallant.
Bomby spadają na cywilów
izraelskie myśliwce uderzyły w 200 celów w Strefie Gazy. Według palestyńskiego resortu zdrowia liczba ofiar śmiertelnych w Gazie to już ponad 900 osób. Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy i Pracy dla Uchodźców Palestyńskich przekształciła 83 szkoły w Gazie w schroniska.
W przeciwieństwie do miast na południu Izraela na tym terenie nie ma wydzielonych schronów ani bunkrów, które chroniłyby cywilów przed nalotami.
Gaza to jedno z najgęściej zaludnionych miejsc na ziemi, gdzie połowa mieszkańców nie ma bezpieczeństwa żywnościowego i żyje poniżej progu ubóstwa.
Izrael, który kontroluje większość energii elektrycznej, wody, paliwa i części żywności w Gazie, nałożył blokadę lądową, morską i powietrzną na Gazę, pozwolił tylko na handel i pomoc humanitarną przez dwa kontrolowane przejścia graniczne.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł, że sytuacja humanitarna w Gazie była tragiczna przed działaniami wojennymi i teraz pogorszy się.
Organizacja Human Rights Watch (HRW) skrytykowała wezwanie Gallanta do oblężenia jako formę „kary zbiorowej” i „zbrodnię wojenną”.
Omar Shakir, dyrektor regionalny HRW, powiedział CNN, że komentarze Gallanta są „odrażające” i oskarżył Izrael o używanie głodu jako „broni wojennej”.
Shakir potępił też ataki Hamasu na Izrael, mówiąc, że celowe obieranie za cel ludności cywilnej, masowe ataki i branie cywili jako zakładników również są równoznaczne ze zbrodniami wojennymi w świetle międzynarodowego prawa humanitarnego.
lena
