Gdańską wystawę o Mikołaju Koperniku można zwiedzać do 19 kwietnia 2023 roku
Kopernikańska ekspozycja znajduję się na Targu Węglowym przy Bramie Wyżynnej. Została specjalnie przygotowana na 550. urodziny Mikołaja Kopernika.
- Nasza wystawa ma wielki walor poznawczy. Pokazuje Mikołaja Kopernika nie tylko monumentalnego, którego znamy z pomników, ale również bardziej bliskiego nam. Przede wszystkim wielkiego tytana pracy: administratora, lekarza, ekonomistę, a przede wszystkim astronoma – powiedział PAP dyrektor Archiwum Państwowego w Gdańsku Piotr Wierzbicki.
Prezentowana w Gdańsku ekspozycja miała swój wernisaż podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Wystawa opowiada o rodzinie i dzieciństwie Kopernika w Toruniu. Prezentuje także miejsca, w których zdobywał wykształcenie m.in. Kraków czy Bolonia.
Wystawa ma na celu przypomnienie, że Mikołaj Kopernik zanim "wstrzymał słońcę i ruszył ziemię", był administratorem i zarządcą dóbr kapituły warmińskiej, opracował reformę monetarną i sporządził mapy Warmii i Prus Królewskich. Zajmował się także prawem, medycyną czy matematyką.
Wystawa została przygotowana ze zbiorów ponad 30 archiwów z całej Polski m.in. Archiwum Państwowe w Gdańsku.
W Gdańsku można zobaczyć dawne księgi, listy, ryciny, fotografie i druki okolicznościowe.
- W naszym archiwum [red. Archiwum Państwowe w Gdańsku] znajdują się m.in. dwa odręcznie pisane listy, w których Mikołaj Kopernik jako kanonik Warmińskiej Kapituły Katedralnej we Fromborku, upoważniał dwóch fromborskich mieszczan do odbioru zboża z gdańskiego portu, jak i "Traktat o monecie", który Mikołaj Kopernik wygłosił w obecności posłów króla Zygmunta Starego na zjeździe Stanów Prus Królewskich w 1522 roku - mówił Marcin Kurr, kustosz wystawy
.
MIEJSCE WYSTAWY:
