W których branżach dochodzi do największej liczby wypadków przy pracy? Mamy zdecydowanych liderów

Maciej Badowski
Opracowanie:
Poszkodowani w zbadanych przez inspektorów pracy wypadkach w 2022 roku, najczęściej pracowali w zakładach przetwórstwa przemysłowego, budownictwa oraz handlowych i napraw.
Poszkodowani w zbadanych przez inspektorów pracy wypadkach w 2022 roku, najczęściej pracowali w zakładach przetwórstwa przemysłowego, budownictwa oraz handlowych i napraw. Pawel Relikowski/ Polska Press
W 2022 r. zbadano 1920 wypadków przy pracy, w których poszkodowanych było łącznie 2179 osób – przekazał Główny Inspektorat Pracy. 686 z nich odniosło ciężkie obrażenia ciała, a 247 zakończyło się śmiercią pracownika. Dla porównania, rok wcześniej doszło do 2104 wypadków. Największa grupa poszkodowanych pochodzi z budownictwa i przetwórstwa przemysłowego.

Spada liczba wypadków przy pracy

Pracodawca ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić właściwego terytorialnie, ze względu na miejsce zdarzenia, okręgowego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy.

Z danych przekazanych PAP wynika, że w 2022 r. Państwowa Inspekcja Pracy zbadała łącznie 1920 wypadków przy pracy, w których poszkodowanych było 2179 osób. 686 z nich odniosło ciężkie obrażenia ciała, a 247 zakończyło się śmiercią pracownika.

Z kolei w 2021 r. odnotowano ogółem 2104 wypadki, w których ucierpiały 2294 osoby. Dla 766 pracowników wypadki skończyły się ciężkimi obrażeniami ciała, a dla 289 - śmiercią. W 2020 r. PIP zbadała łącznie 2016 wypadków przy pracy. Poszkodowanych było wówczas 2236 osób w tym 733 ciężko. 274 wypadki zakończyły się śmiercią pracownika.

Tu najczęściej dochodzi do wypadków

Poszkodowani w zbadanych przez inspektorów pracy wypadkach w 2022 roku, najczęściej pracowali w zakładach:

  • przetwórstwa przemysłowego – 34,9 proc. (w 2021 r. – 38,0 proc.; w 2020 r. – 35,3 proc.),
  • budowlanych – 24,5 proc. (w 2021 r. – 26,1 proc., w 2020 r. – 26,6 proc.)
  • handlowych i napraw – 9,4 proc. (w 2021 r. – 9,2 proc., w 2020 r. – 8,8 proc.).

Co mogą zrobić pracodawcy?

PIP przypomina o zainicjowanych i realizowanych działaniach, które mają na celu poprawę sytuacji. Są to działania kontrolno-nadzorcze oraz prewencyjne, podnoszące świadomość wszystkich uczestników procesu pracy.

Jednym z działań Państwowej Inspekcji Pracy, zmierzającym do ograniczania liczby wypadków przy pracy, jest realizowana w latach 2022 – 2024 "Strategia kontroli i prewencji w budownictwie", której głównym założeniem jest synergiczne odziaływanie kontrolami na duże i małe place budowy w połączeniu z rozbudowanymi działaniami prewencyjnymi oraz promującymi bezpieczną pracę w tym sektorze.

Z kolei w przetwórstwie przemysłowym PIP w 2022 r. zrealizowano kilka programów kontrolno-nadzorczych oraz prewencyjnych, ukierunkowanych na poprawę warunków pracy. Chodzi m.in. o kontrole spełniania przez maszyny i urządzenia wymagań bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, dyktowanych dyrektywami i rozporządzeniami unijnymi oraz przepisami krajowymi, ograniczanie zagrożeń zawodowych w zakładach pracy stosujących substancje i mieszaniny chemiczne, wzmożony nadzór nad zakładami pracy, w których obserwowany jest wysoki poziom zagrożeń zawodowych i wypadkowych.

– Natomiast dla osiągnięcia trwałej poprawy w zakresie powszechnego przestrzegania przepisów bhp szczególnie istotne jest bezpośrednie zaangażowanie pracodawców w proces zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Najważniejsza jest świadomość, że obszar potocznie przez nich zwany bhp, to równie istotny aspekt funkcjonowania firmy, jak płynność finansowa, poszerzanie rynków zbytu i rozwój firmy – podkreśla PIP.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl