W Kuźni Raciborskiej odbyły się obchody 30. rocznicy wielkiego pożaru lasu. Zasadzono pamiątkowy dąb, symbol odradzającego się lasu

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Pożar lasu wybuchł 26 sierpnia 1992 roku.
Pożar lasu wybuchł 26 sierpnia 1992 roku. Robert Lewandowski
W piątek 26 sierpnia, na pożarzysku w Kuźni Raciborskiej rozpoczęły się obchody tej rocznicy. - Ten żywioł był na tyle wielki, że przybyli na miejsce pierwsi strażacy, zmierzyli się z ogromem nierównej walki. To była heroiczna walka z żywiołem. Oni poświęcili swoje życie - mówił nadbryg. dr inż. Adam Konieczny, zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, który wraz z wieloma innymi strażakami, wziął udział w piątkowych uroczystościach.

W Kuźni Raciborskiej odbyły się obchody 30. rocznicy wielkiego pożaru lasu. Zasadzono pamiątkowy dąb, symbol odradzającego się lasu

Tegoroczne, 30. już obchody katastrofalnego pożaru lasu i jego odbudowy, rozpoczęło odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy. Zebrani wspólnie pomodlili się za mł. kpt. A. Kaczynę i dh. A. Malinowskiego, którzy walcząc z ogniem, zginęli. Choć od pożaru minęło już wiele lat, w strażakach nadal pozostają emocje z tamtych tragicznych zdarzeń.

- Bardzo mocno to przeżywam, bo dopiero gdy się tu przyjedzie, to czuje się niezwykłe emocje i to co miało tu miejsce 30 lat temu. To co jest najgorsze dla każdego leśnika i strażaka, to biernie przyglądać się jak płonie las. Oczywiście biernie w cudzysłowie. Ten ogrom żywiołu, który miał miejsce w 1992 roku, nie mieścił się w przyjętych przez nas standardach praktyki działań gaśniczych. Było to spowodowane pogodą, która dziś jest właściwie bardzo podobna. Jednak dużo od tego czasu się zmieniło i jestem święcie przekonany, że dzięki naszej współpracy z Lasami Państwowymi, wyciągnęliśmy wnioski i los będzie dla nas łaskawy. Dzisiaj pomagamy również za granicą kolegom z innych państw. Mamy nadzieję, że u nas nigdy więcej to się nie zdarzy - mówił nadbryg. dr inż. Adam Konieczny, zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

O współpracy leśników z Państwową Strażą Pożarną wspominał Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych. Jak podkreślał, tylko dzięki strażakom, którzy brali wówczas udział w tej akcji, po wielu trudnych dniach udało się wreszcie opanować ogień.

- Wyjechali na normalną akcję. Nie wrócili. Jestem zaszczycony, że w imieniu Lasów Państwowych mogę Wam strażakom dziękować za to, że byliście tu wtedy, by oddać to co najcenniejsze, tak jak dwaj druhowie, którzy zostawili tu swoje życie. [...] Gdyby nie wy, gdyby nie wasza ofiarność, nie wiadomo kiedy i na jakiej granicy skończyłby się pożar. Wielkie dzisiejsze wydarzenie, ale najważniejsza jest pamięć o naszych dwóch druhach, którzy tu polegli - podkreślał Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Tuż obok pamiątkowej tablicy, dziś posadzony został Dąb Papieski, który ma być symbolem odradzającego się w tym miejscu życia. Przybyłe na miejsce delegacje złożyły także wieńce pod obeliskiem poległych strażaków. W uroczystościach brali udział m.in. sekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości Michał Woś, zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. dr inż. Adam Konieczny, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, wicewojewoda opolski Sławomir Kosowski, parlamentarzyści oraz lokalni politycy, w tym prezydent Raciborza Dariusz Polowy.

Po uroczystościach na terenie pożarzyska, w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudach odbyła się uroczysta msza św., po której rozpoczęło się wręczanie odznaczeń funkcjonariuszom PSP i OSP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl