W Parlamencie Europejskim wraca temat Polski i Węgier

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Wczesnym popołudniem Parlament Europejski wróci do dyskusji o trwających wysłuchaniach na temat praworządności w Polsce i na Węgrzech
Wczesnym popołudniem Parlament Europejski wróci do dyskusji o trwających wysłuchaniach na temat praworządności w Polsce i na Węgrzech YouTube.com/ European Parliament
Parlament Europejski dziś po południu będzie dyskutował o skutkach wojny na Ukrainie, związanych z energetyką i cyberbezpieczeństwem. Na salę obrad wraca też temat artykułu 7. wobec Polski i Węgier.

Europosłowie będą dziś dyskutowali o bezpieczeństwie energetycznym Europy w tym o wydajności energetycznej oraz o połączeniach międzysystemowych. Będzie też mowa o wpływie wojny na Ukrainie na sektory transportu i turystyki. Do porządku obrad władze Europarlamentu wpisały też obronę przed nasilającymi się rosyjskimi cyberatakami.

Wczesnym popołudniem Parlament Europejski wróci do dyskusji o trwających wysłuchaniach na temat praworządności w Polsce i na Węgrzech w ramach artykułu 7. Traktatu o Unii.

W marcu Parlament Europejski przegłosował rezolucję wzywającą Komisję Europejską do podjęcia pilnych działań i zastosowania tzw. mechanizmu warunkowości w zakresie praworządności. Europosłowie Zjednoczonej Prawicy, a także dwóch reprezentujących PSL, zagłosowali przeciw temu dokumentowi, większość Platformy Obywatelskiej wstrzymała się od głosu, natomiast Lewica poparła rezolucję.

Mechanizm warunkowości

W grudniu 2020 roku państwa członkowie Unii Europejskiej po wielu debatach porozumiały się co do wieloletniego budżetu Wspólnoty, funduszu odbudowy (RRF) oraz tzw. mechanizmu warunkowości, który został zawarty w projekcie wieloletnich ram finansowych na lata 2021–2027 i musiał zostać przyjęty przez państwa Unii Europejskiej. Mechanizm warunkowości ma być wykorzystywany do ochrony budżetu Unii Europejskiej w przypadku naruszenia praworządności w państwach członkowskich.

Mechanizm warunkowości zaskarżyli szefowie rządów Polski i Węgier, Mateusz Morawiecki i Viktor Orban. Skarga trafiła do Trybunału Sprawiedliwości UE 11 marca 2021 roku.

Polski rząd argumentował, że takie rozwiązania nie mają podstawy prawnej w traktatach i ingerują w kompetencje państw członkowskich. Podkreślał, że rozporządzenie w tej sprawie ma wiele dwuznaczności i że wątpliwości powinni rozstrzygnąć sędziowie Trybunału.

W maju 2021 roku Parlament Europejski złożył do TSUE wniosek, aby ten w przyspieszonym trybie zajął się skargą Polski i Węgier. Miesiąc później trybunał przychylił się do tego wniosku.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w lutym oddalił skargi Węgier i Polski na tzw. mechanizm warunkowości. TSUE uznał, że mechanizm ten został przyjęty na właściwej podstawie prawnej, zachowuje spójność z procedurą ustanowioną w art. 7 i nie przekracza granic kompetencji przyznanych UE, a także szanuje zasadę pewności prawa.

W obronie mechanizmu warunkowości stanęły m.in. Francja oraz państwa skandynawskie.

źródło: Polskie Radio 24, polskatimes.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl