W Polsce padł rekord gorąca! To zasługa wiosny, ale także saharyjskiego pyłu, który dotarł do Polski. Na południu Europy jest go mnóstwo!

Piotr Kobyliński
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Polsce padł rekord ciepła. W sobotę w Tarnowie odnotowano 26,4 st. C! Nic dziwnego - pomogła w tym chmura pyłu saharyjskiego, która dotarła nad Tatry. Temperatura w Zakopanem wzrosła do 19 stopni Celsjusza, a słońce jest lekko przyćmione. Żółte ślady pyłu mogą być widoczne na śniegu w wyższych partiach Tatr – takie informacje przekazał Dariusz Witkowski z biura prasowego IMGW. Na południu Europy pył jest w olbrzymich ilościach!

Spis treści

Saharyjski pył dotarł do Polski. Patrząc w niebo, nie widzimy klarownego powietrza, bo słońce przysłaniają nam zamglone masy powietrza znad Sahary. Napływ ciepłych mas powietrza będzie wyraźnie odczuwalny do poniedziałku – wyjaśnił Witkowski.

Czerwony zachód słońca

Jak dodał, zjawisko saharyjskiego pyłu będzie też wyraźnie widoczne przy sobotnim zachodzie słońca, podczas którego będzie można obserwować czerwone barwy.

Wraz z podążającym do nas powietrzem zwrotnikowym znad Sahary, na śniegu w Tatrach mogą pojawić się żółte ślady, które można przypisać właśnie saharyjskiemu pyłowi – wyjaśnił Witkowski.

Niemal 20 st. C. w górach, w Tarnowie 26,4 st. C!

W sobotę w Tatrach nastąpił gwałtowny wzrost temperatury. Na Kasprowym Wierchu termometry wskazują 8 st. C, w Dolinie Gąsienicowej 12 st., a na Polanie Chochołowskiej nawet do 16 st. W Zakopanem temperatura wzrosła do 19 stopni Celsjusza.

Ale rekord padł w Tarnowie - 26,4 st. C!

Pył nad całą Europą

Obecność pyłu jeszcze bardziej zauważalna jest w innych miejscach Europy. Jak poinformował Czeski Instytut Hydrometeorologiczny, z powodu chmury pyłu saharyjskiego, która nadciągnęła w nocy z piątku na sobotę, stan powietrza pogorszył się i zanotowano niższą temperaturę, niż przewidywali meteorolodzy. Według ekspertów instrumenty zainstalowane na lotniskach pokazują, że chmury są na wysokości 2 tys. metrów, ale pył jest zdecydowanie niżej i pojawia się nawet na poziomie gruntu.

Pył jest jeszcze bardziej widoczny, chociażby na Majorce, gdzie tworzy on na chodnikach czy powierzchniach samochodów coraz grubszą warstwę.

Pył znad Sahary daje o sobie znać przyćmiewając słońce i pokrywając karoserie samochodów
Pył znad Sahary daje o sobie znać przyćmiewając słońce i pokrywając karoserie samochodów Fot. Polska Press
Pył znad Sahary daje o sobie znać przyćmiewając słońce i pokrywając karoserie samochodów
Pył znad Sahary daje o sobie znać przyćmiewając słońce i pokrywając karoserie samochodów Fot. Polska Press

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl