Jak mówi kpt. Janusz Jarmużek z CSWL, celem zawodów jest popularyzacja współzawodnictwa, integracja środowisk żołnierzy wojsk lądowych oraz ocena zdolności bojowych pododdziałów wojsk pancernych, zmechanizowanych, zmotoryzowanych i aeromobilnych do działań taktycznych.
- To jednak nie wszystko: zawody są okazją do doskonalenia sprawności bojowej i psychofizycznej żołnierzy – mówi kpt. Janusz Jarmużek. - W zawodach uczestniczą etatowe plutony wyłonione drogą wewnętrznych eliminacji na szczeblu brygad oraz dywizji. Bierze w nich udział blisko 400 żołnierzy i ponad 100 jednostek sprzętowych.
Żołnierze biorą udział w następujących konkurencjach: sprawdziany (testy) ze szkolenia bojowego, marsze na orientację, ćwiczenia w kierowaniu ogniem plutonu w obronie, kierowanie wozami bojowymi, tory przeszkód, biegi patrolowe ze strzelaniem, a także pętle taktyczne. Te ostatnie obejmują m.in.: obronę punktu amunicyjnego, działanie w rejonie skażonym, wykonywanie zadań inżynieryjno-saperskich, pokonywanie niebezpiecznego odcinka terenu, pokonywanie przeszkody wodnej, ewakuację uszkodzonego pojazdu z drogi marszu oraz zajmowanie punktu oporu. Widowiskową konkurencją jest też strzelanie z broni pokładowej wozów bojowych w nocy, wykonują ją plutony czołgów, zmechanizowane i zmotoryzowane, dysponujące czołgami PT–91, T–72, I Leopard, oraz wozami bojowymi BWP–1 i KTO Rosomak.
- Zawody w CSWL Poznań o wyłonienie najlepszych plutonów w wojskach lądowych, to nie tylko doskonały sprawdzian dla żołnierzy i sprzętu, jakim dysponują w macierzystych jednostkach wojskowych, ale przede wszystkim zwieńczenie setek godzin szkolenia i potu wylanego na poligonach w całym kraju – podsumowuje kapitan Jarmużek.
POLECAMY:
Najgorsze mieszkania do wynajęcia
Gdzie są najlepsze burgery i pizza w Poznaniu?
Mapa inwestycji 2018
10 ciekawostek o świniach
Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]
Skąd się wzięły nazwy tych miejsc w Poznaniu?
Poznań: Koparka spadła z lawety i zablokowała ruch - zobacz wideo: