Republika Kiribati - to właśnie to państwo wyspiarskie na Oceanie Spokojnym jako pierwsze powitało 2021 rok. Fajerwerki wystrzeliły tam w momencie, gdy w Polsce była godzina 11. Co ciekawe, jedna z czterech osad na Kiritimati, największej wyspie Kiribati, nazywa się... Poland.
W tym samym czasie Nowy Rok przywitano na Wyspach Samoa. Z kolei już 15 minut później 2021 rok zawitał na Wyspy Chatham, terytorium Nowej Zelandii. Pozostałe regiony tego kraju czekały na powitanie Nowego Roku do godz. 12 czasu polskiego.
2021 rok w niektórych regionach Rosji
O godz. 13 zegary wybiły północ 1 stycznia w kilku regionach Rosji, m.in. na półwyspie Kamczatka oraz w Czukockim Okręgu Autonomicznym.
Z kolei o 14 Nowy Rok powitali mieszkańcy Australii, a konkretniej - części terytorium tego państwa. Pół godziny później dołączyli do nich "spóźnialscy" Australijczycy z zachodnich terenów kraju. Co ciekawe, ostatnie terytoria należące do Australii powitały Nowy Rok dopiero o godz. 16:15 czasu polskiego.
"Szczęśliwego Nowego Roku dla wszystkich naszych przyjaciół na całym świecie od nas wszystkich tutaj w Australii" - napisał na Twitterze Kevin Rudd, były premier Australii.
15 minut wcześniej nadejście 2021 roku świętowali Japończycy, a także mieszkańcy Korei Północnej i Południowej. W Chinach Nowy Rok nadejdzie o godz. 17 polskiego czasu. O 19:30 świętowanie rozpoczną mieszkańcy Indii, a o 22 - większości Rosji, z Moskwą włącznie. Grecy, Rumuni, Egipcjanie i m.in. mieszkańcy RPA powitają Nowy Rok, kiedy w Polsce zegary wybiją godz. 23.
Ostatnie fajerwerki rozbłysłyby z kolei w piątek dopiero o godz. 13, kiedy 2021 rok nastanie na wyspach Baker i Howland, należących do USA. Rozbłysłyby dlatego, że wyspy te są oficjalnie niezamieszkane.
