ZDM ogłosił przetarg na zdjęcia sferyczne oraz mobilny skaning laserowy jezdni i przylegającego do nich terenu w październiku 2024. Jedyną ofertę złożyło konsorcjum warszawskiej spółki Smart Factor i holenderskiej firmy Cyclomedia. Umowa, która będzie wkrótce podpisana, opiewać będzie na 1,2 mln zł.
Zadaniem wykonawcy będzie sfotografowanie i zeskanowanie 800 km ulic będących w kompetencji Zarządu Dróg Miejskich, a także przyległego do nich terenu (do 21 m). ZDM posłuży się zebranymi materiałami do inwentaryzacji dróg i pasa drogowego, a także stworzenia ortofotomapy z dokładnością do 10 cm, którą można porównać do Google’owskiego Street View.
Ortofotomapa ZDM - jak będzie działać?
Ortofotomapa będzie wykorzystywana przez drogowców do wykrywania awarii na drogach, jak również monitorowania uszkodzeń obiektów takich jak oznakowanie uliczne, sygnalizacja świetlna, przydrożne słupy, a nawet wyszukiwania nielegalnych reklam. Przyda się również przy projektowaniu organizacji ruchu drogowego – da możliwość nałożenia na siebie projektu i szybkiego wykrycia ewentualnych błędów. Mapa w przyszłości może być również przydatna na przykład dla właścicieli lokali gastronomicznych w Warszawie, którzy chcieliby ogródek gastronomiczny w pasie drogowym – wymagane pomiary będzie można wykonać właśnie na ortofotomapie.
Cyfrowa mapa zwiększy efektywność pracy drogowców?
Pilotaż ortofotomapy ZDM przeprowadzał w latach 2022-2023. Jego rezultaty były bardzo obiecujące – drogowcy twierdzą, że dzięki mobilnemu skanowaniu dróg efektywność ich pracy w zakresie wykrywania awarii wzrosła dziesięciokrotnie.
