Weekend Japoński w Warszawie
Weekend Japoński powraca do Warszawy. W dniach 19-20 października hala EXPO XXI przy ulicy Ignacego Prądzyńskiego 12/14 zamieni się w Kraj Kwitnącej Wiśni. Liczni wystawcy z całej Polski oraz goście z Japonii zagwarantują szereg atrakcji z przepysznym japońskim jedzeniem na czele.
Organizatorzy zadbali, aby każdy w czasie Weekendu Japońskiego znalazł coś wyjątkowego dla siebie. W programie jest m.in. tradycyjna japońska ceremonia parzenia herbaty, pokaz gry na bębnach Taiko, pokazy różnych sztuk walki, zakładanie tradycyjnej samurajskiej zbroi czy pokaz gotowania na żywo.
Co wyróżnia Weekend Japoński?
- W skład grona organizacyjnego Weekendu Japońskiego wchodzą Japończycy, którzy dbają oto, żeby wszystkie pokazy były możliwie autentyczne, poprawne merytorycznie, a wystawcy sprzedawali produkty, które są związane z Japonią
- Japończycy biorą udział również w części pokazów oraz jako wystawcy
- Wydarzenie jest skupione tylko na cieszeniu się Japonią i poznawaniu tego kraju
- Podczas wydarzenia panuje festiwalowa atmosfera z muzyką w tle
Co w programie Weekendu Japońskiego?
19 i 20 października w hali EXPO XXI będzie można znaleźć m.in. scenę główną, część targową i gastronomiczną, strefę dla klubów sportowych, strefę japońskich gier video retro i automatów oraz miejsce, gdzie będą odbywać się prelekcje i spotkania.
Weekend Japoński jest doskonałą okazją do spróbowania tradycyjnych japońskich potraw oraz słodyczy. Będzie można znaleźć tam m.in.:
- oryginalne placki okonomiyaki
- desery mochi
- kanapki ryżowe onigiri
- słynny makaron ramen
- herbatę Matcha.
- udon
- japońskie pancake'i i inne.
Potrawy będą przygotowywane przez pasjonatów gastronomii japońskiej z całej Polski oraz rodowitych Japończyków.
Oferta wystawców jest wyjątkowo szeroka i poza przysmakami Kraju Kwitnącej Wiśni obejmuje także tradycyjną muzykę, rzemiosło, ceramikę, samurajskie zbroje i kimona, jak również laleczki kokeshi i Pokemony.
Pokazy, prelekcje, spotkania i wspólne gotowanie
W trakcie Weekendu Japońskiego zaplanowano tradycyjną japońską ceremonię parzenia herbaty Urasenke Tankōkai Sunshinkai. Będzie to specjalny pokaz przygotowany przez Warszawskie Stowarzyszenie Drogi Herbaty. Cały rytuał z tym związany zostanie wyjaśniony i zaprezentowany krok po kroku.
Weekend Japoński przewiduje także czas na grę na bębnach Taiko. Ryotaro Sakamoto z Warszawskiej Szkoły Języka Japońskiego zaprezentuje pokaz gry na prawdziwych japońskich bębnach, które charakteryzują się bardzo głębokim i rezonującym brzmieniem.
Ponadto w planach są pokazy sztuk walki. Pierwszą z nich jest Kendo – tutaj podczas pokazu zawodnicy z Warszawskiego Klubu Kendo, zaprezentują zakładanie zbroi oraz podstawowe techniki i układy, a także dynamiczne i widowiskowe sparingi. Drugą z zaplanowanych sztuk walki jest Aikido. W trakcie występu będzie szansa na własne oczy doświadczyć elegancji, precyzji i harmonii, stanowiących fundamenty aikido. W ramach Weekendu Japońskiego odbędzie się też pokaz Judo w wykonaniu UKS Yuukan, podczas którego przybliżone zostaną techniki tej japońskiej sztuki walki, która wywodzi się z innej, starszej sztuki samoobrony — jū-jutsu.
W czasie tego wyjątkowego weekendu organizatorzy zaplanowali także pokaz ubierania kimono, podczas którego Kasia z InuGami Kimono i Kinga z Wisteria Gardens przedstawią, jak poprawnie założyć tradycyjny japoński strój. Ponadto odbędą się też pokazy zakładania samurajskich zbroi z omówieniem oraz udziałem publiczności.
Oferta Weekendu Japońskiego przewiduje też spotkanie z Piotrem Milewskim, autorem książek takich jak: "Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji", "Dzienniki Japońskie Zapiski z roku Królika i roku Konia" oraz najnowszej publikacji "Tokio. Opowieści z dolnego miasta".
Organizatorzy zapowiadają też prelekcję "W tym szaleństwie jest metoda, czyli o zaskakujących wyrażeniach w języku japońskim" Anny Koike-Kamińskiej. W tym wystąpieniu prowadząca zwróci uwagę na wyrażenia w języku japońskim, które brzmią zaskakująco, ale niosą ze sobą o wiele głębsze znaczenie, kiedy przyjrzeć się historii ich powstawania. Goście dowiedzą się także sporo o japońskich gestach, które mogą być mylące.
Adam Yamabushi Zalewski, pasjonat tradycji i praktyki samurajskiej, poprowadzi prelekcję zatytułowaną "Bushido/Droga samuraja". Uczestnicy dowiedzą się, skąd wywodzą się samurajowie, jak wygląda ich szkolenie i codzienność, oraz jak ich rola zmieniała się na przestrzeni dziejów. Prelekcja przybliży także pojęcie Bushido.
Adam Yamabushi Zalewski przedstawi też jak powstaje drzeworyt japoński i czym różni się on od europejskiego podczas prelekcji pt. "Ukiyo-e/Drzeworyt japoński – od deski do deski - czy miał związek z mangą?".
Podczas tego niezapomnianego weekendu zaprezentowana zostanie także japońska kultura noży. Rafał Południok podczas prelekcji "Japońskie Noże z Duszą" opowie o sposobach ostrzenia i konserwacji japońskich noży oraz zaprezentuje japońską technikę cięcia warzyw katsuramuki.
Na miejscu będzie obecne stoisko JaponiaCentralna.pl, oferujące największy wybór japońskich produktów spożywczych w Polsce.
Na tym jednak nie koniec, w czasie Weekendu Japońskiego przewidziana jest strefa japońskich gier video retro i automatów. Organizatorzy przygotowali specjalną strefę klubów sportowych z japońskimi sztukami walki. Strefa ta dostępna będzie przez cały weekend, również poza odbywającymi się pokazami.
Jak zdobyć bilet?
- bilety ulgowe przysługują osobom do 15. roku życia
- dzieci do 7. roku życia wchodzą za darmo
- organizatorzy przypominają, że osoby do 13. roku życia mogą przebywać na terenie wydarzenia jedynie pod opieką pełnoletniego opiekuna
- osoby do 18. roku życia, aby wejść na teren imprezy potrzebują pisemnej zgody rodzica lub opiekuna
Bilety do nabycia na portalu e-bilet
Pozostałe informacje:
Facebook: https://www.facebook.com/events/4593820774175901
www: https://www.weekendjaponski.pl/