Warszawa: Palma na rondzie de Gaulle'a "uschła" [ZDJĘCIA] Co stało się z najsłynniejszą palmą w Polsce?

Martyna Konieczek
Krystian Dobuszyński
Palma w Warszawie "uschła". Najsłynniejsza palma w Polsce, która stoi na rondzie de Gaulle'a w Warszawie, wygląda fatalnie. Jej liście nie są zielone tylko szare i zwisają wzdłuż pnia. Co się stało z warszawską palmą?

''Uschła'' słynna palma na rondzie de Gaulle'a

W nocy, z 31 maja na 1 czerwca, liście palmy na rondzie de Gaulle'a "uschły". Roślina jest sztuczna, w całości wykonana z plastiku, nie mogła więc uschnąć naprawdę. Jednak jej liście zostały wymienione i teraz najbardziej rozpoznawalne drzewo w Warszawie pt. "Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich" jest w fatalnym stanie - jego zielona korona stała się szarobrązowa, liście natomiast wyglądają na wysuszone i zwisają smętnie wzdłuż pnia.

Zobaczcie jak obecnie wygląda plama przy Rondzie de Gaulle'a:

Akcja z okazji Światowego Dnia Środowiska

Okazuje się, że ''śmierć'' palmy ma zwracać uwagę na problemy zanieczyszczenia powietrza oraz globalnych zmian klimatycznych. Stanowi część działań podejmowanych z okazji Światowego Dnia Środowiska (5 czerwca). W tym roku głównym tematem jest zanieczyszczenie powietrza, a celem zachęcenie ludzi i instytucji do podejmowania EKOpostanowień - prostych, codziennych działań zapobiegających degradacji środowiska.

palma

Czy Palma powróci do życia? Jak odpowiadają na to pytanie organizatorzy akcji, ''to już zależy od nas samych i naszej mobilizacji #DlaPlanety''. Dalsze losy rośliny można śledzić na instagramowym profilu "warszawskapalma".

Przemiana palmy jest akcją Centrum UNEP/GRID-Warszawa, przeprowadzoną we współpracy z artystką Joanną Rajkowską i agencją Syrena Communications przy wsparciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Palma w Warszawie. Skąd się wzięła?

Palma, czyli "Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich" autorstwa Joanny Rajkowskiej, jest najbardziej znanym projektem artystycznym w przestrzeni publicznej w Polsce zrealizowanym po 1989 roku. Roślina przypomina o społeczności żydowskiej zamieszkującej Warszawę przed Holocaustem, której obecność pobrzmiewa w nazwie Aleje Jerozolimskie. Przez lata palma stała się również jednym z nowych symboli Warszawy, egzotycznym i swojskim, prowokującym i mobilizującym do działania. Jest stałym punktem w programie protestów, manifestacji, happeningów.

Więcej informacji o pierwszej w Polsce tak istotnej pracy w przestrzeni publicznej znajdziecie na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl