Kryzys spowodował spadek darowizn. Problemy powstały z kombinacji wielu czynników, ale niektórzy obwiniają za to Franciszka, który w 2013 r. został 266. papieżem.
Deficyt Watykanu stale rośnie
Dekadę później, w 2023 r., Watykan odnotował deficyt 87 mln USD. Jest to jeden z największych długów Watykanu, który zagraża wypłatom emerytur duchowieństwu i personelowi.
Watykan dotykają te same kryzysy finansowe, co resztę świata. Stolica Apostolska znalazła się w długach po recesji w Europie w 2012 r. i podczas pandemii COVID-19 w 2021 r.
Dochodom z turystyki daleko do dobrych lat
Turystyka, jeden z największych źródeł dochodów Watykanu, nie powróciła do poziomu sprzed pandemii. Nadzieją jest, że Wielki Jubileusz 2025 r. – obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego, na które ma przybyć 35 milionów pielgrzymów – będzie finansowym wybawcą.
Sam papież przyznał, że Watykan ma kłopoty, mówiąc: „Obecny system nie jest w stanie zagwarantować w średnim okresie zobowiązań emerytalnych dla przyszłych pokoleń. Stoimy wobec poważnych problemów, które mogą się pogorszyć, jeśli nie będą rozwiązane na czas”.