Nowy projekt Fundacji 5P Europe na rzecz afrykańskich dzieci
Pomysłodawcą i donatorem pilotażowej inicjatywy popularyzacji zdrowia fizycznego Fundacji 5P Europe jest Ambasador Fundacji Robert Szustkowski. Projekt, który zyskał aprobatę Papieża Franciszka oraz światowych liderów, ma zostać wdrożony jeszcze w 2025 roku. Powstaje on we współpracy z Ministerstwem Edukacji Republiki Gambii pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych i obejmuje budowę 100 stref sportowych dla dzieci. Każda z nich zostanie wyposażona w urządzenia do ćwiczeń, w tym drążki do podciągania czy poręcze gimnastyczne wspomagające rozwój mięśni i sprawności fizycznej.
Fundacja 5P Europe podkreśla, że inicjatywa ta wpisuje się w jej misję promowania aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia wśród najmłodszych. Projekt pilotażowy zostanie wdrożony na początku w Gambii, jednym z najbiedniejszych państw świata jako ważny element wsparcia edukacji i rozwoju dzieci. Po pomyślnej realizacji projektu w Gambii, planowana jest jego ekspansja na kolejne kraje, w tym Ukrainę oraz Palestynę.
Nominacja do Papieskiego Komitetu ds. Światowego Dnia Dzieci
W ramach działań na rzecz dzieci na całym świecie, ambasador Fundacji 5P Europe, Robert Szustkowski, został uhonorowany nominacją na członka Papieskiego Komitetu ds. Światowego Dnia Dzieci, którą przyjął. Jest to instytucja powołana przez Ojca Świętego w celu promowania praw i dobrostanu dzieci na całym świecie. To wyróżnienie podkreśla zaangażowanie w globalne inicjatywy humanitarne i wsparcie najmłodszych. "Głęboko doceniam tę możliwość i pozostaję w pełni zaangażowany w naszą wspólną wizję świata, w którym godność, prawa i potencjał każdego dziecka są pielęgnowane i chronione" – powiedział Szustkowski.
Międzynarodowe wsparcie dla praw dzieci
Watykański szczyt zgromadził czołowych aktywistów, światowych liderów i ekspertów w dziedzinie praw dziecka. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. królowa Rania z Jordanii, wielki imam uniwersytetu Al-Azhar w Kairze Ahmed el-Tayeb, były premier Włoch Mario Draghi, były wiceprezydent USA Al Gore, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach oraz szef Interpolu Ahmed Naser al-Raisi. Polskę reprezentował dr Marek Michalak, były rzecznik praw dziecka.
Podczas zamknięcia obrad Papież Franciszek zwrócił uwagę na dramatyczną sytuację dzieci, które padają ofiarą przemocy, wyzysku i konfliktów zbrojnych. Organizatorzy przypomnieli, że każdego dnia 14 tysięcy dzieci umiera na świecie z możliwych do uniknięcia przyczyn. Dlatego mottem szczytu stały się słowa: „Kochajmy je i chrońmy”.