Ważne daty dla ósmoklasistów: Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2020 r. już znamy. Jak wypadli młodzi uczniowie? Co z dokumentami?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Ważne dla ósmoklasistów: Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone w piątek, 31 lipca, o godz. 10.00 - informuje dyrektor CKE
Ważne dla ósmoklasistów: Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone w piątek, 31 lipca, o godz. 10.00 - informuje dyrektor CKE Krzysztof Szymczak
Ważne dla uczniów. Znasz wynik egzaminu ósmoklasisty. Co dalej? Podajemy terminy związane z postępowaniem rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych. Jak wyglądały wyniki egzaminu ósmoklasisty w 2019 r.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty omówione zostały w piątek, 31 lipca 2020 r., o godz. 11.30 podczas briefingu z udziałem członków kierownictwa MEN i dyrektora CKE. Uczniowie mogli sprawdzać swoje już od godz. 10.00 w piątek 31 lipca 2020 r.

Szczegółowe informacje dotyczące wyników tegorocznego egzaminu ósmoklasisty będą dostępne w sprawozdaniu, które zostanie opublikowane przez CKE dopiero 30 października 2020 r.

Egzamin ósmoklasisty 2020

 • Język polski zdawało 330 720 uczniów uzyskując średnią 59 proc.
 • Matematyka zaliczana była przez 330 666 uczniów ze średnią 46 proc.
 • Język angielski zaliczała większość uczniów, w sumie 319 541 uczniów. Uzyskali oni średnią 54 proc.

Zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty 2020 zostanie przekazane każdemu absolwentowi szkoły podstawowej 31 lipca w sposób określony przez dyrektora szkoły, którą dany absolwent ukończył. Na wniosek rodzica skan zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty może być przesłany przez dyrektora szkoły podstawowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. poczty e-mail).

Absolwenci szkół podstawowych będą mogli również sprawdzić wyniki, jakie uzyskali z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych, w ogólnopolskim systemie informatycznym ZIU (https://wyniki.edu.pl).

CKE przypomina, że logowanie do systemu odbywa się za pomocą loginu i hasła, które uczniowie klasy VIII otrzymali od dyrektora szkoły. Wyniki będą dostępne w systemie informatycznym 31 lipca br. od godz. 10.00.

WAŻNE daty związane z postępowaniem rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych

1. Do 4 sierpnia 2020 r. do godz. 15.00 należy uzupełnić wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty, w sposób określony dla szkoły, do której dany absolwent kandyduje.

W 2020 r. możliwe jest:

a) przedłożenie w szkole oryginału albo poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty

lub

b) przesłanie do szkoły za pomocą środków komunikacji elektronicznej skanu/zdjęcia zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.

2. 12 sierpnia 2020 r. ogłoszone zostaną listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do każdej szkoły ponadpodstawowej.

Ważne dziś! Kliknij i przeczytaj!

3. Od 13 sierpnia do 18 sierpnia 2020 r. w szkole, do której kandydat został zakwalifikowany, należy potwierdzić wolę przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Należy to zrobić, jeśli dokumenty te nie zostały złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej (do 4 sierpnia). W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe zdający przedkłada również zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

A jak wyglądały wyniki w 2019 r.?

Egzamin ósmoklasisty 2019

Język polski

 • Liczba uczniów rozwiązujących arkusze standardowe - 361 185
 • Liczba szkół - 12 377
 • Średnia na ucznia - 63 proc.
 • Dziewczęta - 69 proc.
 • Chłopcy - 58 proc.

Matematyka

 • Liczba uczniów rozwiązujących arkusze standardowe - 361 176
 • Liczba szkół - 12 376
 • Średnia na ucznia - 45 proc.
 • Dziewczęta - 45 proc.
 • Chłopcy - 45 proc.

Języki obce

 • Liczba uczniów rozwiązujących arkusze standardowe - 345 316
 • Liczba szkół - 12 216
 • Średnia na ucznia - 59 proc.
 • Dziewczęta - 60 proc.
 • Chłopcy - 58 proc.
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl