Spis treści
- Konsultacje rządów Polski i Ukrainy
- Czego dotyczyły rozmowy?
- Co z problemami polskich rolników?
- Działania na rzecz dóbr kultury
- „Ukraina i Polska są sojusznikami strategicznymi”
- Wspólne przedsiębiorstwa zbrojeniowe na terenie Polski i Ukrainy?
- Premierzy Polski i Ukrainy podpisali wspólne oświadczenie
- Zboże z Ukrainy
- O czym rozmawiali ministrowie Polski i Ukrainy?
Konsultacje rządów Polski i Ukrainy
Premier Donald Tusk na wspólnej konferencji z ukraińskim odpowiednikiem, podziękował Denysowi Szmyhalowi. – Jestem bardzo szczęśliwy, że spotkaliśmy się dzisiaj w Warszawie na konsultacjach międzyrządowych pomiędzy rządami Ukrainy i Rzeczpospolitej Polskiej – mówił.
– To finałowe spotkanie poprzedzone było setkami godzin rozmów pomiędzy naszymi ministerstwami, ekspertami, a także stronami społecznymi. Wszystkie te rozmowy potwierdziły, że nie ma takiej siły na świecie, która mogłaby podważyć naszą przyjaźń, solidarność, współpracę, szczególnie w obliczu wspólnego zagrożenia jakim jest agresja rosyjska na Ukrainę – podkreślił.
Czego dotyczyły rozmowy?
Premier Donald Tusk powiedział po spotkaniu, że „kończymy dzisiejsze rozmowy polsko-ukraińskie z przeświadczeniem, że nie ma takiej siły na świecie, która mogłaby podważyć naszą solidarność i współpracę, szczególnie w obliczu zagrożenia, jakim jest agresywna polityka Rosji”.
Donald Tusk zauważył, że „w kwestii wsparcia Polski dla Ukrainy - wsparcia materialnego, militarnego, dyplomatycznego, aktywność Polski jeśli chodzi o proces akcesyjny Ukrainy w UE oraz jej obecności w NATO - to wszystko jest bezdyskusyjne”. – Możecie liczyć na Polskę. Jesteśmy razem i będziemy razem w tej dramatycznej w naszej wspólnej historii sytuacji – mówił.
Szef polskiego rządu ocenił, że „rozmowy potwierdziły oczywistą dla nas prawdę, że niezależnie od czasami trudnych spraw, które musimy rozwiązywać, potrafimy rozmawiać niezwykle szczerze, bez ukrytej agendy”.
Co z problemami polskich rolników?
Donald Tusk poinformował, że rozmowy rządów Polski i Ukrainy, dotyczyły też problemów rolników. – Szukamy rozwiązań dla obu stron w sprawie rolnictwa. Posunęliśmy się krok do przodu. (…) Polska przystąpiła do ofensywy dyplomatycznej dot. zablokowania importu rosyjskich i białoruskich produktów rolnych. Uzyskaliśmy efekt równoznaczny z embargiem – przekazał.
Podkreślił, że ma to znacznie zarówno dla polskich, jak i ukraińskich producentów. – Szukamy także rozwiązania, które da poczucie bezpieczeństwa naszym producentom, naszym rolnikom. Chcę tu bardzo jasno podkreślić: to nie jest nic nowego, że niektórzy chcą sprzedać taniej. Niektórzy z tego tytułu mogą mieć problemy. Trzeba umieć o tym rozmawiać, trzeba umieć szukać rozwiązań, które nie będą dotkliwe ani dla ukraińskich producentów. Z mojego punktu widzenia - przede wszystkim dla polskich rolników i polskich producentów – tłumaczył.
Donald Tusk zaznaczył, że obie strony szukają takich rozwiązań. Przekazał, że ustalono podczas konsultacji, że „rozwiązania, które dobrze funkcjonują z punktu widzenia ochrony rynku bułgarskiego i rumuńskiego znajdą zastosowanie także w naszych relacjach”.
Ponadto premier przekazał, że Polska i Ukraina są bliskie rozwiązań w kwestii tranzytu przez nasz kraj, aby przewóz towarów nie zakłócał polskiego rynku.
Działania na rzecz dóbr kultury
– Cieszę się, że ustaliliśmy także działania na rzecz ochrony dóbr kultury, także dziedzictwa polskiego na terenie Ukrainy, zagrożonych agresją rosyjską – powiedział szef polskiego rządu.
Podkreślił, że dobrze się stało, że ustalone zostały również dwie misje handlowo-przemysłowe, które z Polski przyjadą do Kijowa z wizytą, „która umożliwi uczestniczenie polskich firm w odbudowie Ukrainy po zwycięskim zakończeniu wojny”.
„Ukraina i Polska są sojusznikami strategicznymi”
Z kolei Denys Szmyhal powiedział, że pomiędzy Polską a Ukrainą jest „niezwykle konstruktywny, intensywny dialog”.
– Ukraina i Polska są sojusznikami strategicznymi, jesteśmy wdzięczni za poparcie naszego państwa w okresie agresji rosyjskiej zakrojonej na pełną skalę – mówił.
Szef ukraińskiego rządu dodał, że nasze kraje mają wspólne wartości i wspólny cel – „bezpieczna, kwitnąca, pokojowa Europa, gdzie raz i na zawsze zostanie położony kres imperializmowi rosyjskiemu”.
Wspólne przedsiębiorstwa zbrojeniowe na terenie Polski i Ukrainy?
Premier Ukrainy odniósł się m.in. do kwestii udziału Polski przy odbudowie Ukrainy. Wymienił w tym kontekście obwód charkowski jako region, który niezwykle ucierpiał poprzez zmasowany rosyjski terror.
– Oczekujemy, że Polska będzie reprezentowana na wysokim szczeblu w Berlinie w czasie czerwcowej konferencji dot. odbudowy Ukrainy. Zapraszam polski biznes i rządzących do wzięcia udziału – mówił.
Kolejną wymienioną przez premiera Ukrainy płaszczyzną współpracy między krajami była energetyka, gdzie Polska wspiera swojego sąsiada w zakresie stabilizacji systemu energetycznego. Podkreślił, że strona ukraińska jest zainteresowana budową nowych linii transgranicznych: Nowowołyńsk-Chełm, Lwów-Krosno i Drohobycz-Krosno.
– Pragniemy również aktywizować naszą współpracę w budownictwie interkonektorów. Wspólnie osiągniemy całkowitą niezależność energetyczną dla Ukrainy i Europy. Rosja już nigdy nie będzie dyktować swoich warunków w energetyce na tym kontynencie – dodał.
Podkreślił, że „pracujemy bardzo owocnie”. Dodał, że rozmowa dotyczyła m.in. kwestii dostaw broni dla Ukrainy. – Potrzebujemy więcej broni i nad tym pracujemy – powiedział.
– Zakładamy, że będą stworzone wspólne przedsiębiorstwa zbrojeniowe na terenie Polski i Ukrainy. To jest koalicja pancerna i bardzo dziękujemy za powołanie tej koalicji – przekazał szef ukraińskiego rządu.
Premierzy Polski i Ukrainy podpisali wspólne oświadczenie
Premier Ukrainy Densy Szmyhal poinformował, że podpisane przez niego i premiera Donalda Tuska wspólne oświadczenie określa „nasze dwustronne relacje i nasze dalsze plany”.
– Przed chwilą podpisaliśmy z premierem (Tuskiem) wspólne oświadczenie, w którym określiliśmy nasze dwustronne relacje i nasze dalsze plany – mówił.
Podkreślił, że Ukrainę i Polskę „łączą wspólne interesy i wspólna przyszłość, pokojowa przyszłość połączonej Europy w duchu polityki nowego pragmatyzmu”. – Znajdziemy wspólne punkty, skupimy się na najważniejszym: obronie naszych obywateli, wzmocnimy jeden drugiego dla zwalczania agresji rosyjskiej – oświadczył.
Szef ukraińskiego rządu zaznaczył też, że Polska wspiera Ukrainę w kwestii integracji europejskiej. – Między innymi Polska będzie współpracować z nami, aby pierwsza międzynarodowa konferencja Unii i Ukrainy odbyła się w pierwszej połowie tego roku. Prosiliśmy, aby miała ona miejsce nie później niż w czerwcu – poinformował.
Zboże z Ukrainy
Poinformował ponadto, że „Ukraina zgodziła się na ograniczenia i bezpieczniki zaproponowane przez UE”.
– Zgadzamy się, że ten kompromis jest konieczny dla naszych krajów, aby eksport z Ukraiński nie był nawet teoretycznym zagrożeniem dla polskich producentów rolniczych – mówił.
Jednocześnie – dodał – omawiano m.in. kwestie zakazu eksportu rosyjskiego i białoruskiego do UE. – Zaproponowaliśmy Polsce, aby połączyć nasze wysiłki w tej sprawie. Jesteśmy bardzo wdzięczni rządowi i Sejmowi Polski, które uchwaliły odpowiedni apel do Komisji Europejskiej. Inicjatywa została poparta przez ministrów rolnictwa Litwy, Łotwy, Estonii, Polski i Czech. Nasz głos został usłyszany w Brukseli. KE zaproponowała zwiększenie cła na 50 proc. na produkcję rolną z Rosji i Białorusi. Oczekujemy na podjęcie takiej decyzji przez Radę UE – przekazał.
Chodzi o przyjętą przez Sejm 7 marca uchwałę, w której wezwano KE do przedłożenia propozycji nałożenia sankcji w związku z importem rosyjskiej i białoruskiej żywności oraz produktów rolnych do Unii Europejskiej. „Import żywności i produktów rolnych z Rosji i Białorusi w dalszym ciągu generuje ogromne dochody dla rosyjskich i białoruskich producentów i handlowców oraz budżetów tych państw” – głosi uchwała.
Szef rządu ukraińskiego podczas wspólnego wystąpienia z polskim premierem Donaldem Tuskiem przypomniał, że strona ukraińska apelowała do Komisji Europejskiej sprawie zwiększenia ceł dla importowanej do UE produkcji rolnej z Rosji i Białorusi. Zdaniem Szmyhala zwiększenie ceł zatrzyma ten handel. – Oczekujemy na podjęcie decyzji w tej sprawie przez Radę UE – zaznaczył.
Denys Szmyhal, odnosząc się do polsko-ukraińskich planów, wskazał, że chodzi m.in. o budowę nowych przejść na granicy, a także usprawnienie transportu przez przejścia graniczne.
Premier Ukrainy dodał, że Ukraina kontynuuje ponadto integrację z unijnym rynkiem.
O czym rozmawiali ministrowie Polski i Ukrainy?
Po rozmowach resort sprawiedliwości przekazał, że „odpowiedzialność za zbrodnie popełnione w Ukrainie oraz podjęcie na forum ONZ tematu deportacji dzieci z okupowanych terytoriów Ukrainy w głąb Rosji” – były głównymi tematami rozmowy wiceministrów sprawiedliwości Polski i Ukrainy Arkadiusza Myrchy i Andrija Hajczenki.
„Współpraca wojskowa, wsparcie Ukrainy w procesie akcesji do UE i w jej odbudowę - były wśród tematów czwartkowych rozmów wiceszefów MSZ Polski i Ukrainy: Marka Prawdy i Jewhena Perebyjnisa” – poinformowało z kolei MSZ. Wiceminister Marek Prawda ocenił, że postęp we wdrażaniu reform w Ukrainie jest bezprecedensowy.
Źródło:
