W poniedziałek węgierski minister spraw zagranicznych oświadczył we wpisie w mediach społecznościowych, że po rozmowach z szefami MSZ Czech, Polski i Słowacji Budapeszt zdecydował o pozostawienia otwartych granic dla obywateli państw Grupy Wyszehradzkiej, którzy wcześniej zarezerwują pobyt na Węgrzech. Jak poinformowała Ambasada Węgier w Warszawie, warunkiem wjazdu miałoby być m.in. okazanie negatywnego wyniku testu na obecności Sars-Cov-2 przeprowadzonego nie wcześniej niż 5 dni wcześniej oraz potwierdzenie rezerwacji przynajmniej jednego noclegu do dnia 30 września dokonanego jeszcze przed wprowadzeniem nowych przepisów.
UWAGA
Obywatele Czech, Polski i Słowacji w myśl §5. rozporządzenia nr 419/2020 (IX.1) mogą przekroczyć granicę Węgier,...Opublikowany przez Ambasada Węgier / Varsói Magyar Nagykövetség Wtorek, 1 września 2020
- Państwa V4 skutecznie zabezpieczyły się przed pierwszą falą koronawirusa dzięki ścisłej współpracy. Szczegółowa dyskusja dotycząca środków wprowadzonych przez węgierskie władze o północy z poniedziałku na wtorek zostały przedyskutowane zarówno podczas Forum Strategicznego w Bled, jak i w indywidualnych rozmowach telefonicznych – napisał Piter Szijjarto.
A visegrádi országok kifejezetten sikeresen - és egymással szoros együttműködésben - védekeztek a koronavírus első...
Opublikowany przez Szijjártó Péter Poniedziałek, 31 sierpnia 2020
Tymczasem już podczas konferencji prasowej Komisji Europejskiej we wtorek o godzinie 12 swoje zastrzeżenia wobec decyzji Budapesztu zgłosili unijni urzędnicy. Jak stwierdził rzecznik KE Christian Wigand nowe regulacje stanowią zaprzeczenie zasady swobody przepływu osób na terytorium Unii Europejskiej.
- Dziś do władz węgierskich został wysłany list, w którym komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders oraz oraz komisarz spraw wewnętrznych Ylva Johansson wskazują, że wszelka forma dyskryminacji wobec obywateli państw Unii Europejskiej ze względu na obostrzenia w ruchu granicznych jest niedopuszczalna. – zapowiedział Wigand. – Reguły dotyczące swobodnego przepływu osób w UE są jasne i każde państwo członkowskie musi ich przestrzegać. Komisja zachęca wszystkie państwa do koordynacji działań związanych z ochroną przed rozwojem pandemii koronawirusa. Komisja pracuje nad kompleksowymi rozwiązaniami w tym zakresie, które zostaną wkrótce zaprezentowane – podkreślił.
