Ruszyła procedura naruszeniowa przeciwko Węgrom w związku z ustawą o ochronie suwerenności

Piotr Kobyliński
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Komisja Europejska wszczęła procedurę przeciwko Węgrom w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego UE. Chodzi o przyjętą przez Budapeszt pod koniec ubiegłego roku ustawę o obronie suwerenności, która zakazuje finansowania organizacji z zagranicy. Rząd Viktora Orbána ma dwa miesiące, by odpowiedzieć na wezwanie do usunięcia niezgodnych z unijnymi zasadami zapisów prawa.

Spis treści

Co zakłada ustawa?

Parlament Węgier przyjął w połowie grudnia ustawę o ochronie suwerenności, która zakłada, że kandydaci w wyborach i osoby ich wspierające, korzystający z niedozwolonej pomocy finansowej z zagranicy będą zagrożeni karą pozbawienia wolności do trzech lat.

Według jej zapisów powołany zostanie Urząd Ochrony Suwerenności. W zakresie jego kompetencji będzie badanie organizacji, które korzystają z finansowania zagranicznego, i mają wpływać na debatę oraz społeczne decyzje polityczne, a także sporządzanie rocznego sprawozdania dotyczącego suwerenności państwa.

Szerokie uprawnienia urzędu

Oprócz tego urząd będzie miał szerokie uprawnienia w zakresie prowadzenia dochodzeń. Do jego zadań będzie należeć również analizowanie środków podejmowanych przez inne kraje w celu ochrony suwerenności i wydawanie zaleceń dla rządu. Nowa instytucja ma współpracować z organami państwowymi, w tym służbami bezpieczeństwa.

Według Komisji Europejskiej węgierskie ustawodawstwo "narusza szereg przepisów pierwotnego i wtórnego prawa UE, między innymi wartości demokratyczne Unii, zasadę demokracji i prawa wyborcze obywateli UE".

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

ag

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl