Większe dofinansowanie nauki w 2025 roku? Instytucja apeluje

Magdalena Konczal
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
Rada Narodowego Centrum Nauki (NCN) zwróciła się z prośbą o zwiększenie budżetu tej instytucji na rok 2025. Członkowie rady ostrzegają, że brak dodatkowych środków może skutkować zawieszeniem niektórych konkursów.

Spis treści

Kwota przeznaczona na Narodowe Centrum Nauki jest za niska?

W uchwale z dnia 5 września, o której poinformowało NCN na swojej stronie internetowej, członkowie Rady NCN zwracają uwagę, że projekt budżetu państwa na 2025 rok jest sprzeczny z publicznymi deklaracjami o potrzebie zwiększenia finansowania tej instytucji.

Według NCN dofinansowanie, które zostało przydzielone w 2025 r. jest zbyt niskie.
Według NCN dofinansowanie, które zostało przydzielone w 2025 r. jest zbyt niskie. freepik

Zgodnie z projektem ustawy budżetowej na 2025 rok, przyjętym przez Radę Ministrów 28 sierpnia, NCN ma otrzymać ponad 1,648 miliarda złotych, co jest kwotą niemal identyczną jak w roku bieżącym (1,643 miliarda złotych). Rada NCN uważa, że jest to niewystarczające.

Członkowie Rady NCN podkreślają, że stabilny rozwój działalności naukowej w Polsce wymaga długofalowego wzrostu nakładów na NCN. W swoim apelu domagają się zwiększenia budżetu o kolejne 300 milionów złotych na finansowanie badań oraz dodatkowe 2 miliony złotych na wynagrodzenia pracowników w 2025 roku i w latach następnych.

– Takie zmiany powinny ustabilizować sytuację finansową Centrum i umożliwić wsparcie najwyższej jakości badań naukowych prowadzonych w Polsce – uzasadniają autorzy uchwały.

Problem wynagrodzenia pracowników i nie tylko

Rada NCN przypomina, że przy obecnym poziomie finansowania, wskaźnik sukcesu w konkursach organizowanych przez Centrum wyniesie jedynie 12-13 proc. w 2025 roku. Według Rady, wskaźnik ten powinien wynosić 25-30 procent.

W przypadku braku odpowiedniego zwiększenia nakładów, Rada NCN rozważy zawieszenie konkursów MINIATURA i SONATINA oraz rezygnację z prac nad kolejną edycją programu POLONEZ, współfinansowanego przez Komisję Europejską. Ponadto, liczba konkursów OPUS może zostać ograniczona do jednego rocznie, a MAESTRO – do jednego raz na dwa lata.

Rada NCN zwraca również uwagę na problem wynagrodzeń pracowników agencji, które są nieadekwatne do ich kompetencji oraz sytuacji na rynku pracy.

– Centrum zatrudnia wykwalifikowaną kadrę, a na wielu stanowiskach wymagany jest stopień doktora. Trudne jest pozyskanie nowych i utrzymanie już zatrudnionych pracowników, jeśli obecnie średni poziom wynagrodzeń (…) jest o 25% niższy od średniego wynagrodzenia w Krakowie – podkreślają członkowie Rady NCN.

Według danych Urzędu Statystycznego w Krakowie, w lipcu bieżącego roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosiło w tym mieście 10 173,41 zł.

Treść uchwały Rady NCN można znaleźć na stronie internetowej NCN.

Narodowe Centrum Nauki powstało w 2007 roku. Jest to agencja wspierająca badania podstawowe poprzez finansowanie projektów badawczych oraz działań naukowych na drodze konkursów. W latach 2011-2022 NCN przyznało polskim badaczkom i badaczom prawie 30 tysięcy grantów na łączną kwotę około 16 miliardów złotych

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. ObserwujStrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl