Wieliczanin Jan-Krzysztof Duda zdobył Puchar Świata. "To największy sukces w powojennej historii polskich szachów"

Jerzy Filipiuk
Jan-Krzysztof Duda
Jan-Krzysztof Duda jkduda.pl
W finale szachowego Pucharu Świata, rozegranego w Soczi, 23-letni wieliczanin Jan-Krzysztof Duda pokonał 31-letniego Rosjanina Siergieja Karjakina. W drugiej partii, grając białymi, okazał się lepszy od faworyzowanego rywala (pierwsza partia zakończyła się remisem). Jest pierwszym Polakiem w historii, który zdobył Puchar Świata i zapewnił sobie awans do turnieju pretendentów.

Turniej w szachach klasycznych odbył się w jednym ze sportowo-wypoczynkowych kompleksów górskiego ośrodka Krasnaja Polana w Soczi. Wzięło w nim udział 206 zawodników i 103 zawodniczki, w tym po pięć Polaków i Polek. Pula nagród finansowych wynosiła 1 892 500 dolarów w turnieju open i 676 250 dolarów w turnieju kobiet.

W drugiej partii finału PŚ, która trwała trzy godziny, zawodnik MKS MOS Wieliczka (wypożyczany na mistrzostwa Polski do Wasko Hetmana GKS Katowice) grał znakomicie. Praktycznie nie dał szans rywalowi, który w 2015 roku sięgnął po Puchar Świata. Rosjanin - grając na "własnym" terenie uznał się za pokonanego po 30 posunięciach. Triumfator PŚ otrzyma 110 tys., a pokonany 80 tys. dolarów (minus podatki).

- To była genialna partia w wykonaniu Jana-Krzysztofa. Biorąc pod uwagę presję, jaka na nim ciążyła, zagrał życiową partię, na poziomie największych mistrzów. Razem ze swoim trenerem Kamilem Mitonem przygotował świetny debiut, zaskoczył przeciwnika i dokonał szachowej egzekucji. Idzie w ślady naszych przedwojennych mistrzów z Akibą Rubinsteinem na czele. Jego zwycięstwo w Pucharze Świata i awans do turnieju pretendentów to największy sukces w powojennej historii polskich szachów - mówi Adam Dzwonkowski, były prezes Polskiego Związku Szachowego, prezydent Strefy Środkowoeuropejskiej FIDE, członek sztabu szkoleniowego Dudy.

Duda w I rundzie miał wolny los, w II pokonał Guillermo Vazqueza (Paragwaj) 1,5:0,5, w III rundzie wygrał z Samvelem Sevianem (USA) 1,5:0,5, w IV rundzie zwyciężył Idaniego Pouyę (Iran) 1,5:0,5, w V rundzie ograł Aleksandra Griszczuka (Rosja) 2,5:1,5, w VI rundzie pokonał Vidita Gujrathiego (Indie) 1,5:0,5, a w półfinale wygrał z mistrzem świata Magnusem Carlsenem (Norwegia) 2,5:1,5.

Jego zwycięstwo w Pucharze Świata i awans do turnieju pretendentów to największy sukces w powojennej historii polskich szachów - Adam Dzwonkowski, były prezes Polskiego Związku Szachowego, prezydent Strefy Środkowoeuropejskiej FIDE, członek sztabu szkoleniowego Jana-Krzysztofa Dudy

Duda dzięki temu ostatniemu zwycięstwu nie tylko zapewnił sobie awans do finału PŚ, ale i do przyszłorocznego turnieju pretendentów, którzy zagrają o prawu udziału w meczu o mistrzostwo globu. We wspomnianym turnieju weźmie udział ośmiu zawodników, w tym przegrany rywalizacji o tytuł mistrza świata Carlsen - Rosjanin Jan Niepomniajszczyj (24 listopada - 16 grudnia 2021 roku w Dubaju).

Karjakin w 2002 roku został najmłodszym zawodnikiem w historii szachów, któremu przyznany został tytuł arcymistrza przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE). Miał wtedy 12 lat i 7 miesięcy. W listopadzie 2016 roku w Nowym Jorku meczu o mistrzostwo świata przegrał z Carlsenem. Do końca 2009 roku reprezentował barwy Ukrainy (urodził się w Symferopolu na Półwyspie Kryńskim), potem zmienił obywatelstwo na Rosyjskie i reprezentuje swój nowy kraj.

Czy Biało - Czerwoni zatriumfują w stolicy?