Koncepcję dla modernizacji „krzyżówki”, gdzie bardzo często dochodzi do wypadków (także śmiertelnych) opracowano w 2021 roku, na zlecenie powiatu wielickiego. Teraz ten sam samorząd przygotuje i sfinansuje dokumentację wraz ze wszystkimi pozwoleniami – dla budowy tam ronda.
W tym celu powiat przejmie na pewien czas od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zarządzanie odcinkiem (ok. 400 m) drogi 94 w rejonie skrzyżowania. Na taki scenariusz dała już zgodę Rada Powiatu Wielickiego (podczas sesji 26 września).
- Plan zakłada, że dokumentacja dla budowy ronda będzie gotowa do 2024 roku. Szacunkowy koszt opracowania projektu to 500 tys. zł, natomiast na przebudowę skrzyżowania potrzebnych będzie na pewno kilkanaście milionów złotych. Mamy wstępne zapewnienie, że jeśli przygotujemy dokumentację, to GDDKiA sfinansuje budowę ronda na skrzyżowaniu DK 94 z ul. Powstania Styczniowego – powiedział nam Marian Paszcza, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Wieliczce.
O nowe rozwiązania komunikacyjne na tej „krzyżówce” mieszkańcy i kierowcy upominają się od dawna.
Pierwsze projekty przebudowy feralnego punktu pojawiły się jeszcze w latach 2016-2017. W przygotowanej wtedy przez Wieliczkę koncepcji dotyczącej poprawy sytuacji na wszystkich miejskich skrzyżowaniach z DK 94, zapisano potrzebę budowy ronda na jej zbiegu z ul. Powstania Styczniowego (jest ona drogą gminną) oraz poszerzenie i zaopatrzenie tej ulicy w chodnik.
Natomiast w 2019 roku modernizację tego skrzyżowania nakazała (choć nie wprost) policja. Było to związane z projektem powiatu wielickiego, z budową – obecnie już trwającą w tym rejonie - nowych siedzib Państwowej Straży Pożarnej (komenda ma być gotowa w 2023 roku) i pogotowia ratunkowego (ta inwestycja pozostaje czasowo zawieszona z powodu błędów projektowych) oraz planem wzniesienia tam także m.in. nowego lokum Komendy Powiatowej Policji.
W opinii służb – powstanie w rejonie groźnego skrzyżowania kompleksu budynków wymusza również modernizację drogowej infrastruktury. Początkowo powiat wielicki zakładał montaż tam sygnalizacji świetlnej, ale po konsultacjach z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad stanęło na tym, że na „krzyżówce” musi powstać rondo.
Były przymiarki do realizacji kosztownego przedsięwzięcia m.in. na podstawie trójstronnego porozumienia: GDDKiA, powiatu wielickiego i gminy Wieliczka, jednak ostatecznie, jak przekazał nam Marian Paszcza – zdecydowano, że powiat sfinansuje w całości opracowanie dokumentacji dla budowy ronda. Natomiast współpraca z miastem będzie konieczna na późniejszym etapie, w zakresie uregulowania własności gruntów (pod budowę ronda trzeba będzie zająć także odcinek gminnej ul. Powstania Styczniowego).
- Wielki horoskop na jesień. To będzie czas pełen zawirowań!
- Malowniczy zakątek pod Krakowem: zamek, jezioro z zaporą i piękne drewniane chaty
- Czadoman i Ewelina Lisowska w Wieliczce. Koncertowy jubileusz 150-lecia OSP
- Rok utrudnień drogowych pod Krakowem. Rusza przebudowa ważnej trasy
- Szykują nowy wariant przebiegu S7? Mieszkańcy mają obawy, samorządowcy ucinają temat
- Dożynkowe witacze w Gdowie: rolnicy, młyn, wóz drabiniasty. Jest i Tadeusz Kantor!
Wysokie ceny paliw. Polacy szukają oszczędności
