Wielka Brytania: Sromotna klęska premier Theresy May w sprawie brexitu. Ale walka trwa dalej

Kazimierz Sikorski
pixabay
Po raz drugi brytyjska Izba Gmin odrzuciła porozumienie Theresy May w sprawie brexitu. Została niepewność i kolejne głosowania.

Niespodzianki nie było, po raz kolejny brytyjska premier Theresa May doznała sromotnej porażki, Izba Gmin odrzuciła jej porozumienie z Unią Europejską ws. brexitu.

Telenowela pod tytułem brexit nie kończy się jednak, w środę parlament brytyjski będzie głosował za twardym brexitem (wyjściem z UE bez umowy) i być może tego samego dnia dojdzie do kolejnego głosowania (po decyzji na „nie”) czy wystąpić z prośba do Brukseli o przedłużenie wyjścia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty europejskiej. W środowym głosowaniu nie będzie kolegów premier obowiązywać dyscyplina partyjna.

Nie padło ani jedno słowo z ust premier May o możliwości jej dymisji podczas nieprzychylnego dla niej wtorkowego głosowania (za umową opowiedziało się 242 posłów, 391 było przeciwko). Głos premier podczas wystąpienia łamał się, było to spowodowane nerwową atmosferą, a może tylko jej przeziębieniem.

Policjanci zatrzymali niedoszłego złodzieja roweru

Kraków. Kradziony rower miał być prezentem dla ukochanej. Am...

Kiedy Theresa May przemawiała przed parlamentem najbardziej było słychać tych, którzy domagali się pozostania Wysp w unijnych strukturach. Teoretycznie jest to jeszcze możliwe, choć czasu jest coraz mniej, a decyzja niepewna. Nawet jeśli Londynowi uda się przedłużyć wyjście z UE, to tylko na krótki czas, Bruksela chciałaby mieć jasność do końca maja, kiedy odbędą się wybory do europarlamentu. To jednak przyszłość, na razie czekają Brytyjczyków i całą wspólnotę europejską kolejne głosowania w Londynie.

To wtorkowe skomentował szef Rady Europejskiej Donald Tusk, wyraził rozczarowanie odrzuceniem umowy przez brytyjski parlament. Dodał, że Unia Europejska zrobiła wszystko, co w jej mocy, aby wypracować porozumienie. Ostrzegł też, że UE może zgodzić się na przesunięcie terminu brexitu, ale tylko wtedy, gdy Wielka Brytania w odpowiedni sposób uzasadni swój wniosek.

Kością niezgody między Londynem i Brukselą pozostał tzw. backstop, czyli irlandzki bezpiecznik, zapis gwarantujący, że po brexicie nie wrócą kontrole pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią. Aby to było możliwe, Wielka Brytania musiałaby pozostać w unii celnej do czasu podpisania nowej umowy handlowej z UE, na co nie godzili się najbardziej zagorzali. zwolennicy brexitu bojąc się, że taka prowizorka ciągnęła się w nieskończoność i wypaczała brexit.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

i
iihaahaaa
Co tak cicho w sprawie rzekomego wyprowadzania Polski z UE? Podobno takie są knowania Kaczyńskiego? Wielka Brytania, druga gospodarka w Europie, mocarstwo atomowe, chce , a nie może. Angole na problemy i trudności napotykają wszędzie. W samej UE, wśród posłów opozycji, a nawet wśród posłów partii rządzącej. W mediach panuje szum informacyjny. Trole i agenci wpływu dwoją się i troją. Brakuje jedynie "bratniej pomocy" udzielonej przy pomocy czołgów. Gdyby Polska chciała opuścić UE, to taką pomoc miałaby zagwarantowaną. Mielibyśmy w Warszawie nawet żołnierzy z dalekiej Portugalii, czy Malty. Trudno byłoby ich szukać w razie konfliktu z Rosją. No , ale w akcji "bratniej pomocy" wzięliby udział. Tusk, Tun, Boni itp. menażeria byliby zachwyceni.
L
Liczyrzepa.
Anglicy uciekajcie z Kołchozu tzw. Unia Europejska..."Gdzie pieprz rośnie".
UE to zbiorowisko pasożytów/darmozjadów!
Сове́т Экономи́ческой Взаи
Jakby żywcem przeniesione z czasów, w których Polska występowała z RWPG.
T
Tadess
Jest kraj i naród, którzy mają nasi UE w nosie co potwierdziło referendum. A żyć tak jak większość Polaków gdy POniektórzy mają POparcie szkopów i żabojadów w rozwalaniu Polski bo przegrali wybory to jest tragedią słuchać rad i narzekań na Polskę :mośków i "wodzów"UE.
l
lubelak
Sromotną klęskę tak naprawdę poniesie dotychczasowy model i skład osobowy tak zwanej UE.
G
Gość

Po raz drugi brytyjska Izba Gmin odrzuciła porozumienie Theresy May w sprawie brexitu. Została niepewność i kolejne głosowania.
Niespodzianki nie było, po raz kolejny brytyjska premier Theresa May doznała sromotnej porażki, Izba Gmin odrzuciła jej porozumienie z Unią Europejską ws. brexitu.
 

 

Wróć na i.pl Portal i.pl