Ciało królowej Elżbiety II spocznie w królewskiej krypcie na terenie zamku w Windsorze. W tej części uroczystości pogrzebowych nie będą uczestniczyć zagraniczni goście, którzy w tym czasie zostaną przyjęci w Londynie przez ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Jamesa Cleverly'ego.
Od początku ostatniej podróży królowej Elżbiety II, na jej trumnie znajdują się sztandar, korona, berło i królewskie jabłko. Insygnia zaprezentowane zostały na poniższej infografice.

Trumna z ciałem Elżbiety II była wystawiona na widok publiczny łącznie przez 8 dni. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii mogli w tym czasie pożegnać monarchinię. Królowa spocznie w trumnie z angielskiego dębu z mosiężnymi elementami, która została wyłożona ołowiem. Ołów ma zabezpieczać przed wilgocią oraz spowalniać proces rozkładu ciała. Brak wilgoci sprawia, że ciało nie gnije, a wysusza się, przez co zachodzi proces naturalnej mumifikacji. Trumna obłożona jest w Sztandar Królewski.
Jakie elementy zostały umieszczone na trumnie Elżbiety II?
Na trumnie Elżbiety II znajdują się:
- Korona
- Berło
- Królewskie Jabłko
Korona
Jednym z insygniów, które towarzyszą królowej Elżbiecie II w jej ostatniej podróży jest cesarska korona państwowa. Jej oprawa wykonana jest z litego złota, z 2868 diamentami, 269 perłami, 17 szafirami, 11 szmaragdami i czterema rubinami. Korona królewska symbolizuje najwyższą władzę, niezależność i suwerenność. Korona to najbardziej znany symbol władzy królewskiej.
Berło
Berło jako symbol władzy królewskiej zastąpiło miecz i stało się symbolem królewskiej cnoty i sprawiedliwych rządów. Berło miało przypominać władcy, że jego obowiązkiem jest karcić niegodziwych, wskazywać drogę błądzącym, podawać rękę upadłym - możemy przeczytać na stronie Muzeum Historii Polski. Berło królowej Elżbiety II zdobi diament Cullinan, czyli największy i najczystszy ze znanych historycznych diamentów.
Królewskie jabłko
Jabłko, jako wyobrażenie całości symbolizuje jedność, umiłowanie wiary chrześcijańskiej i przypomina, że król włada z woli Boga. Wykonane jest ze złota, a pierwszy raz pojawiło się w 1509 roku podczas koronacji Henryka VIII Tudora. Ma ono kształt kuli ziemskiej, a krzyż umieszczony na jego szczycie jest symbolem umiłowania wiary chrześcijańskiej.
Źródła: PAP/muzhp.pl/rmf24/interia/i.pl
dś
