Koronacja Karola III. Kiedy się odbędzie? Jak będzie wyglądać? Poznajcie szczegóły ceremonii

Jak będzie wyglądać koronacja Karola III? Znamy szczegóły. Czy rozwód wpłynie na przebieg ceremonii? Jak wygląda aktualnie kolejka do tronu?
Jak będzie wyglądać koronacja Karola III? Znamy szczegóły. Czy rozwód wpłynie na przebieg ceremonii? Jak wygląda aktualnie kolejka do tronu? Kirsty Wigglesworth/Associated Press/East News
Koronacja Karola III na króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz pozostałych suwerennych królestw wspólnoty odbędzie się już dzisiaj. Znamy coraz więcej szczegółów, dotyczących tej uroczystości. Jakie kontrowersje pojawiają się w związku z koronacją? Jak wygląda kolejka do królewskiej korony? 

Spis treści

Koronacja Karola III - szczegóły ceremonii 

Książę Karol, syn królowej Elżbiety II został królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej 8 września 2022 roku, czyli w dniu śmierci swojej matki. Na uroczyste przejęcie tronu musiał jednak poczekać. Koronacja Karola III odbędzie się w sobotę, 6 maja w Opactwie Westminsterskim, gdzie wydarzenie to ma miejsce, zgodnie z tradycją, od ponad 900 lat. 

Koronacja Karola III

Od objęcia tronu do oficjalnej koronacji minie zatem niemal osiem miesięcy, ale, patrząc na przeszłość, nie jest to wcale długi czas oczekiwania. Królowa Elżbieta, na swoją koronację po śmierci ojca, Jerzego VI, musiała czekać dwa razy dłużej - szesnaście miesięcy. 

Wynika to z tradycji, czyli konieczności odczekania czasu od przykrego zdarzenia w rodzinie królewskiej, ale też z potrzebą czasu na zorganizowanie tak ogromnego wydarzenia. 

Zapowiedzi mówią o "skromnej ceremonii"

Chociaż sama koronacja tym razem jest zapowiadana jako bardziej skromna od tej Elżbiety 70 lat temu, i tak ma trwać trzy godziny, a ceremonia prowadzona będzie przez arcybiskupa Canterbury.  

Skromność będzie widoczna również w liście obecnych gości. Rodzina królewska ma zaprosić około dwóch tysięcy osób, zamiast ośmiu tysięcy.

W momencie koronacji, na głowie Karola III pojawi się korona świętego Edwarda. W grudniu została przeniesiona z Tower of London, by dostosować ją do rozmiaru i kształtu głowy nowego władcy. Jak zapowiada Pałac Buckingham, ma być to ta sama korona, której użyto do koronacji Henryka III w 1220 roku. 

Ceremonia odbędzie się 6 maja, ale na niedzielę - 7 maja – przewidziano koncert koronacyjny, w którym weźmie udział królewska para oraz przedstawiciele organizacji charytatywnych i społeczeństwo. Na poniedziałek zaplanowano natomiast święto państwowe. 

Karol III zostanie głową Zjednoczonego Królestwa oraz państw wspólnoty

W momencie objęcia tronu, król Karol III został głową nie tylko Zjednoczonego Królestwa, ale również suwerennych królestw wspólnoty. Zalicza się do nich 14 państw: 

 • Antiqua i Barbuda, 
 • Australia, 
 • Bahamy, 
 • Belize, 
 • Kanada, 
 • Grenada, 
 • Jamajka, 
 • Nowa Zelandia, 
 • Papua-Nowe Gwinea, 
 • Saint Kitts i Nevis, 
 • Saint Lucia, 
 • Saint Vincent i Grenadyny, 
 • Wyspy Salomona, 
 • Tuvalu. 

Na koronację króla Karola III niecierpliwie czeka z niecierpliwością cały świat.

Życiorys Karola III . Pierwszy syn Elżbiety II

Charles Philip Arthur George urodził się 14 listopada 1948 roku i jest pierwszym z czwórki dzieci królowej Elżbiety. W wieku 73 lat został natomiast najstarszym brytyjskim monarchą wstępującym na tron.

Gdy jego królewska mość Karol III przyszedł na świat, w Wielkiej Brytanii panował jeszcze jego dziadek, król Jerzy VI. W momencie wstąpienia na tron przez królową Elżbietę w 1952 roku miał trzy lata i został wówczas następcą tronu. 

Sześć lat później został księciem Walii. Swoją ścieżkę edukacyjną związał ze szkołami w Cheam i Gordonstoun, a następnie pół roku spędził na kampusie Timbertop w Geelong Grammar School w Victorii w Australii. Po uzyskaniu tytułu bachelor of arts na Uniwersytecie Cambridge, podjął się służby w Siłach Powietrznych i Marynarki Wojennej, gdzie aktywnie działał w latach 1971-1976. 

W swojej karierze politycznej i reprezentatywnej król Karol najwięcej zadań podejmował jako książę Walii, występując w imieniu królowej. Dokonał m.in. założenia organizacji charytatywnej “Prince’s Trust”, sponsoruje “Prince’s Charities”, a ponadto działa jako patron, prezes lub członek w ponad czterystu innych organizacjach i fundacjach charytatywnych. 

W 2008 roku został opisany przez “The Daily Telegraph” jako najciężej pracujący członek rodziny królewskiej, gdy przeprowadził 560 oficjalnych zadań. 

Życie prywatne Karola III. Małżeństwo z Dianą, romans z Camillą

Karol III zawarł związek małżeński w 1981 roku z księżną Dianą Spencer, z którą ma dwóch synów - Williama i Harry’ego. Para nie wytrzymała jednak próby czasu i po 15 latach małżeństwa rozwiodła się, angażując się prywatnie w różne romanse pozamałżeńskie.  

Drugi raz przed ołtarzem stanął w 2005 roku z księżną Camilą Parker Bowles, z którą jednak nie doczekał się potomstwa. 

Związek księcia Karola i księżnej Diany od początku był w centrum zainteresowania mediów. Szybko pojawiły się doniesienia, że 32-letni książę Walii zdecydował się na małżeństwo pod przymusem i z rozsądku, ale nadal utrzymywał intymne relacje z Camillą.  

W dokumencie telewizyjnym w czerwcu 1994 roku Karol przyznał się do zdrady, co ostatecznie doprowadziło do rozwodu pary w 1996 roku. Rok później, 31 sierpnia 1997 r. księżna Diana zginęła w tragicznym wypadku samochodowym w tunelu Alma w Paryżu. 

Karol po śmierci Diany kontynuował swój romans z Camillą. Zaczęła towarzyszyć mu w oficjalnych wystąpieniach. Od 2004 roku występują wspólnie w czasie pełnienia wszystkich jego publicznych obowiązków. Karol i Camilla zawarli związek małżeński 9 kwietnia 2005 w ratuszu Windsor Guildhall. 

Koronacja Karola III – kontrowersje ws. rozwodnika

W połowie października 2022 roku Pałac Buckingham oficjalnie potwierdził koronację. Król od początku podkreślał, że planuje skromniejszą uroczystość, niż te, które mieliśmy okazje oglądać w historii. 

Jak zauważa Anthony Holden na łamach "The Guardian", kościół anglikański, którego zwierzchnikiem jest panujący brytyjski monarcha, jeszcze nigdy nie koronował władcy mającego na koncie oficjalny romans i rozwód. 

"Kościół anglikański nigdy nie koronował rozwodnika, a tym bardziej osoby, która publicznie przyznała się do zdrady. Zmarły Robert Runcle, były arcybiskup Canterbury, mówił mi, że wymagałoby to korekty przysięgi koronacyjnej" - czytamy na łamach gazety. 

Jak podkreśla znawca rodziny królewskiej, ewentualne zmiany w przysiędze musiałby zatwierdzić brytyjski parlament. To z kolei generuje inny problem - premier musi uzyskać zgodę monarchy na ingerowanie w sprawy korony, co w tym przypadku prowadzi do kryzysu konstytucyjnego.

Kolejka do tronu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii 

Królowa Elżbieta II spędziła na tronie rekordowo długi czas – 70 lat, gdy zmarła w wieku 96 lat. Król Karol III jej wyniku z pewnością nie będzie w stanie powtórzyć z uwagi na wiek, gdy zostanie koronowany. W momencie uroczystości będzie miał 74 lata. 

Sytuacja ta sprawia, że nie sposób nie zastanawiać się, kto zajmie miejsce na tronie, gdy obecny król Wielkiej Brytanii umrze. Drzewo genealogiczne królewskiej rodziny jest bardzo duże. Kto jednak jest pierwszy w kolejce do królewskiej korony, a kto znajduje się na dalszych miejscach?

Obecna determinacja sukcesji tronu w Wielkiej Brytanii pochodzi z ustawy z 2013 roku, gdy skończono z zasadą, że syn monarchy ma pierwszeństwo przed córką. Obecnie prawo objęcia tronu ma najstarsze dziecko lub osoba następna w kolejce bez względu na płeć. Co ciekawe, nowa zasada dotyczy dzieci urodzonych po 28 października 2011 roku.

Dodatkowo zniesiono zasadę mówiącą, że jeśli spadkobierca poślubi katolika, zostanie zdyskwalifikowany z linii sukcesji. Sami władcy muszą być jednak członkami kościoła anglikańskiego i przysięgać, że “zachowują ustanowiony kościół Anglii i ustanowiony kościół Szkocji”, a także obiecują utrzymywać protestanckie sukcesje. 

W momencie śmierci królowej Elżbiety II, Karol od razu został królem Anglii. Następny w kolejce do brytyjskiego tronu jest książę William, obecny książę Walii, czyli najstarszy syn Karola i jego pierwszej żony - Diany. 

W przypadku przedwczesnej śmierci Williama, następcą tronu nie zostaje jednak drugie dziecko Karola, a książę George z Cambridge, to jest pierwszy syn Williama, mający obecnie dziewięć lat. 

Z uwagi na młody wiek George’a i brak potomstwa, ewentualnymi spadkobiercami tronu zostałoby jego młodsze rodzeństwo - 7-letnia księżniczka Charlotte i 4-letni książę Louis z Cambridge. 

Dopiero po wygaśnięciu tej linii, szansę otrzymania tronu otrzymałby książę Harry. Wówczas kolejnymi w kolejce do tronu byłyby dzieci młodszego syna króla Karola – Archie i Lilibet. 

Kolejno w linii wracamy do dzieci królowej Elżbiety II. Oznaczałoby to, że na ten moment, ósmy w kolejce jest jej drugi syn – Andrzej, a następnie jego córka Beatrice i wnuczka Sienna Elizabeth Mapelli Mozzi, która urodziła się we wrześniu 2021 roku. Po niej następuje młodsza siostra Beatrice - księżniczka Eugenie i jej syn August Brooksbank. 

Po linii Andrzeja, “w grze” jest najmłodszy syn Elżbiety - książę Edward oraz dwójka jego dzieci – 15-letni James i 18-letnia Louise Mountbatten-Windsor.  

Dopiero po nich jest jedyna córka zmarłej królowej, będąca jej drugim dzieckiem. Młodsza siostra króla Karola jest zatem 16. w kolejce do korony Zjednoczonego Królestwa.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl