Spis treści
Na czym zasiądzie Karol w dniu intronizacji?
Starożytny tron, znany jako Krzesło Koronacyjne (Coronation Chair), od wieków stanowi centralny element angielskich intronizacji, w tym Henryka VIII, Karola I, królowej Wiktorii i nieżyjącej już królowej Elżbiety II.
Opactwo Westminsterskie – w którym odbędzie się ceremonia – opisuje Krzesło jako „jeden z najcenniejszych i najsłynniejszych mebli na świecie” i twierdzi, że jest w „niezwykłym stanie” biorąc pod uwagę jego wiek.
Niemniej jednak musi jeszcze przejść pewne prace konserwatorskie przed ceremonią koronacji króla i królowej małżonki w sobotę 6 maja.
Trwa renowacja zabytkowego tronu
Uważa się, że dębowe krzesło zostało wykonane około 1300 roku. Konstrukcję 6,5 metrowego tronu, który miał pomieścić Kamień Scone – znany również jako Kamień Przeznaczenia – zlecił Edward I w 1296 r. po zdobyciu Szkocji. Kamień, który przez wieki był używany jako siedzisko podczas koronacji szkockich królów, jest teraz przechowywany w Szkocji, ale ponownie połączy się z krzesłem podczas intronizacji brytyjskiego monarchy.
Oryginalnie pokryte złotem krzesło zostało również ozdobione kolorowym szkłem, a także wzorami ptaków, liści i króla namalowanymi przez malarza Edwarda I. Złocenie zawiera tak zwane dziurkowanie – małe, skomplikowane kropki, które tworzą obrazy i wzory.
– Praca przy Krześle Koronacyjnym to prawdziwy przywilej – powiedział Krista Blessley, konserwator pracujący przy renowacji zabytku. – Jest to tak ważne dla historii naszego kraju i historii monarchii, a dla konserwatora praca nad czymś, co jest częścią działającej kolekcji i nadal służy do pierwotnej funkcji, dla której została stworzona, jest naprawdę wyjątkowe – dodała.
Turyści nie oszczędzili zabytkowego tronu
Według opactwa, w którym od czasu podboju Anglii przez Wilhelma Zdobywcę w roku 1066 koronowano 39 monarchów, krzesło – pomimo swojej historycznej i symbolicznej wagi – niejednokrotnie doznawało uszczerbku z rąk turystów. Na jego odwrocie znajdują się graffiti z XVIII i XIX w. uważane za dzieło miejscowych uczniów. Jedno z nich głosi „P. Abbott spał na tym krześle 5-6 lipca 1800”.
Prowadząca prace renowacyjne konserwatorka zaznaczyła, że na krześle figurują przeoczone do tej pory szczegóły dekoracyjne. – Są to wcześniej nieodkryte palce u stóp w złoceniu dziurkowania na oparciu krzesła. Są również obszary draperii, z których można stwierdzić, że byłaby to postać. Mogą to być postacie królów lub postać świętego. Ponieważ tak wiele zaginęło, tak naprawdę nie możemy w tej chwili powiedzieć ale przeprowadzę dalsze dochodzenie – powiedziała Blessley.
Najstarszym artefaktem koronacyjnym jest posrebrzana łyżka
Do tej pory konserwatorka spędziła cztery miesiące pracując nad zabytkowym meblem. – Ma bardzo złożoną strukturę warstwową, co oznacza, że jest bardzo podatny na łuszczenie się złocenia. Duża część tego, co robiłam, to przyklejanie tego złocenia, aby upewnić się, że jest bezpieczne – podkreśliła.
Mimo swojego wieku krzesło nie będzie najstarszym artefaktem biorącym udział w ceremonii. Król zostanie namaszczony świętym olejem wlanym do posrebrzanej łyżki koronacyjnej, pochodzącej z XII wieku.
Źródło: CNN
