Muzeum motoryzacji powstało w latach 80., ale kilkakrotnie musiało zmieniać swoją lokalizację. Mieściło się m.in. w Suchym Lesie czy w Poznaniu, pod rondem Kaponiera. To już koniec przeprowadzek. Wiadomo, że zabytkowe pojazdy na stałe będzie można oglądać w Szreniawie, w sąsiedztwie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. We wtorek dyrektor muzeum i prezes Automobilklub Wielkopolski podpisali list intencyjny w tej sprawie.
Ważną częścią muzeum będzie wystawa stała, pokazująca historię motoryzacji. Znajdzie się tam ok. 50 eksponatów. Jednak nie będą to wciąż te same auta.
– Chcielibyśmy, aby zmieniały się np. co pół roku – mówi Robert Werle, prezes Automobilklubu Wielkopolski. Jak zauważa, będzie to możliwe ponieważ tylko w zasobach członków klubu znajduje się ok. 300 samochodów, do tego dochodzą inni pasjonaci, którzy chcą zaprezentować swoje skarby.
W nowym muzeum znajdzie się też miejsce do wystaw czasowych oraz warsztat, w którym chętni na własne oczy będą mogli zobaczyć obsługę lub prace konserwatorskie nad zabytkowym samochodem lub motocyklem.
– Chcemy stworzyć miejsce, w którym zwiedzający będą mogli spróbować swoich sił w rekonstrukcji i reanimacji tego pojazdu – tłumaczy Robert Werle. Jak przyznaje, początkowo inicjatorzy powstania muzeum chcieli, by czegoś na wzór warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Zmienili jednak zdanie.
– Możnaby wszystko wygenerować elektronicznie, ale nie o to chodzi. W naszym muzeum będzie można własnoręcznie usunąć rdzę ze starego błotnika, zobaczyć ile to wymaga trudu i umiejętności. To lepsza lekcja niż dotykanie ekranu – wyjaśnia Robert Werle.
Co do tego, że motoryzacja dobrze wpisze się w założenia szreniawskiego muzeum nie ma wątpliwości jego dyrektor. Już teraz w zasobach placówki można oglądać pojazdy rolnicze i śledzić rozwój myśli inżynieryjnej.
– Polacy zaczynają się interesować kulturą techniczną. Warto ją pokazywać – stwierdza Jan Maćkowiak.
Pomysł zamierza wspierać marszałek województwa wielkopolskiego. – Mamy modę na pojazdy zabytkowe. Świadczy o tym zainteresowanie takimi imprezami, jak Retro Motor Show na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Przez weekend odwiedziło ją ok. 20 tys. ludzi – mówi Marek Woźniak.
Wielkopolskie Muzeum Motoryzacji ma powstać w ciągu 2-3 lat. Teren udostępnia muzeum w Szreniawie, a inwestycje sfinansuje Automobilklub. Zabytkowe pojazdy można będzie oglądać na pow. 5 tys. mkw., ale nie wykluczone, że w kolejnych latach zwiększy się jego powierzchnia.
– Chcemy, by projekt był etapowy i umożliwiał dalszy rozwój – mówi Jan Maćkowiak.
Wykonawca projektu zostanie wyłoniony w drodze otwartego konkursu. Przeprowadzi go Stowarzyszenie Architektów Polskich.