Ogień w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego wybuchł nad ranem 19 kwietnia br. Drewniana świątynia spłonęła doszczętnie. Pozostały jedynie ceglane fundamenty oraz fragmenty dzwonu z napisem „Dziewica Maria” i srebrnego krzyża, który stał w centralnej części ołtarza.
Przyczyny pożaru nie są znane. Strażacy, walczący z ogniem przez ponad trzy godziny, sugerują, że pojawił się on w wyniku zwarcia elektrycznego lub podpalenia, które miało służyć zatarciu śladów kradzieży z kościoła cennych przedmiotów: ikony św. Antoniego Padewskiego z XVIII w., a także srebrnego kielicha i krzyża.
Świątynia miała ponad sto lat
Katolicki kościół w położonej na Syberii wsi Białystok wybudowali Polacy, którzy za chlebem dobrowolnie przesiedlili się z guberni: grodzieńskiej i wileńskiej w głąb Rosji. W 1908 r. postawili tam drewniany kościół pw. św. Antoniego Padewskiego, który 25 lat później został zamknięty przez władze sowieckie.
Podczas II wojny światowej w budynku magazynowano zboże, a w 1945 r. stał się on siedzibą wiejskiego klubu. Kluczowym momentem dla świątyni i mieszkańców Białegostoku była pierwsza od 50 lat wizyta duchownego, która nastąpiła w 1990 r. Jego odwiedziny stały się impulsem do odnowienia społeczności katolickiej i dlatego 13 czerwca 1998 r. parafia pw. św. Antoniego Padewskiego, po gruntownym remoncie, została ponownie otwarta.

- Dla polskiej ludności Białegostoku ten dom Boży stanowił materialny symbol więzi z przodkami i ich kulturą - podkreśla Agnieszka Kaniewska, wrocławianka, która od trzech lat mieszka na Syberii i regularnie odwiedza wioskę.
Teraz mieszkańcy Białegostoku muszą uzbroić się w cierpliwość i czekać na odbudowę świątyni, którą własnymi rękoma wybudowali ich przodkowie.
Zbiórka trwa
5 czerwca w ramach akcji „Syberyjski Białystok - Zmartwychwstanie” rozpoczęła się zbiórka funduszy na odbudowę kościoła. Jej organizatorem jest parafia w Tomsku.
- Społeczność Białegostoku oraz tomska parafia, pod której opieką znajduje się wioska, rozpoczynają zbiórkę funduszy na odbudowanie domu modlitwy, a przede wszystkim na symboliczne odtworzenie miejsca przez ponad 100 lat związanego z Polską - mówi Wojciech Ziółek SJ, proboszcz parafii w Tomsku.
Więcej informacji o zniszczonej parafii, a także o zbiórce, można znaleźć na stronie www.belostok-catholic.ru/pl
Jak pomóc?
Odbudowę parafii można wesprzeć, dokonując wpłat na konto bankowe.
Prowincja Wielkopolsko-Mazowiecka Towarzystwa Jezusowego, Bank BGŻ BNP Paribas
-rachunek w PLN:
Biuro Misyjne
64 2030 0045 1110 0000 0101 8520
ul. Narbutta 21,
02-536 Warszawa
dopisek: BIAŁYSTOK-SYBERIA
Miękisze. Święcenie nowej kapliczki