Tegoroczna wigilia Caritas rozpoczęła się o godzinie 11.00 wspólnym śpiewaniem kolęd i odczytaniem fragmentu ewangelii. Przy stołach przygotowanych na Międzynarodowych Targach Poznańskich zasiadło blisko 1400 osób. Ludzie samotni i potrzebujący dzięki pracy wolontariuszy mogli zjeść wspólnie ciepły posiłek i podzielić się opłatkiem.
Na wigilii pojawili się też m.in. prezydent Poznania wraz z zastępcą, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej i abp Stanisław Gądecki. W swoim przemówieniu prezydent podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację wigilii, a także zaproszonym gościom.
- Dziękuję przede wszystkim Państwu za przyjście. Dzięki wam tworzymy najpiękniejszą wigilię w Polsce. Nie myślmy o tym, co nas dzieli, tylko o tym co nas łączy. Życzę Państwu wesołych świąt i szczęśliwego nowego roku. Żeby był on lepszy niż poprzedni. Życzę też zdrowia, spokoju i radości, a także życzliwego spojrzenia na drugiego człowieka - mówił prezydent Jacek Jaśkowiak.
Arcybiskup podziękował organizatorom, złożył życzenia i udzielił błogosławieństwa.
- To właśnie ubodzy pasterze znaleźli się przy żłóbku zbawiciela jako pierwsi. Spośród wszystkich narodów i grup społecznych, oni jako pierwsi złożyli hołd Chrystusowi. To był przywilej człowieka ubogiego - zauważył w swoim przemówieniu abp Stanisław Gądecki.
W organizację wigilii zaangażowanych było blisko 1000 wolontariuszy z 12 poznańskich szkół i szkoły z Nowego Tomyśla oraz wolontariusze z Centrum Wolontariatu Caritas.
Przygotowania do tego dnia trwały od piątku, 20 grudnia. Włączyli się w nie także żołnierze z armii amerykańskiej stacjonujący w Poznaniu. Wielu uczestników wigilii chętnie rozmawiało z żołnierzami i robiło sobie z nimi zdjęcia.
Na zakończenie wigilii gościom rozdano przygotowane wcześniej paczki.
Zobacz też:
To jedzą w Wigilię mieszkańcy innych państw. Zobacz świątecz...
Sprawdź też:
- To miejsce poznaniacy kochają od 150 lat. Zobacz archiwalne zdjęcia starego zoo!
- Zobacz 75 zdjęć Poznania z lat 90. To galeria miasta, którego możesz nie poznać
- Tak żyło się w Poznaniu przed wojną. Zobacz wyjątkowe zdjęcia!
- To najsmutniejsza część cmentarza na Junikowie
- To przeklęte miejsce w Poznaniu. Ukryte jest wśród blokowisk
