Nasz rozmówca nie ukrywa zdziwienia atakiem wilków, bowiem nie mieszka w pobliżu lasu. Jego posesja znajduje się niedaleko rzeki San. To były najprawdopodobniej trzy osobniki - matka i dwa małe.
- Tej nocy zaatakowano psa, a jeżeli kolejną ofiarą będzie człowiek, to kto będzie za to odpowiedzialny? Jeżeli po zmroku spotkam wilka to będę bez szans - mówi mieszkaniec Babic.
Jest to zjawisko powszechne w regionach stałego występowania wilków
- Niestety, nie mamy pełnej wiedzy o incydentach związanych z zabijaniem psów przez wilki, ponieważ nie wszystkie są nam zgłaszane. Spod Przemyśla docierały do nas sygnały o takich pojedynczych zdarzeniach. Jest to zjawisko powszechne w regionach stałego występowania wilków. Psy są traktowane jako konkurencja, genetycznie to prawie wilk, i jako pokarm - mówi Łukasz Lis, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.
- Ważne jest, aby zapobiegać takim sytuacjom np. [b]w przypadku nieogrodzonej posesji, pies powinien być zamykany na noc w kojcu. Nie podejmujemy działań związanych z płoszeniem wilków, jednak możemy wydać zezwolenie na taką czynność - dodaje Lis.
W październiku na łamach Nowin informowaliśmy o ataku wilków w Ulanicy koło Dynowa. Mimo nawoływania psa i poszukiwań w okolicy ani zwierzęcia ani jego szczątków nie udało się odnaleźć.
Podobne sygnały otrzymaliśmy z okolic Przemyśla.
- Warto zainteresować się sprawą ataków wilków na terenie miejscowości Krówniki, Łuczyce i Rożubowice. Strach z domu wychodzić nawet rano jak już jest jasno. Psy znikają, wilki nie boją się przejeżdżających samochodów. Pies za psem. Jedna kobieta widziała wilka jak szedł z jej psem w zębach.
RDOŚ prowadzi statystyki szkód wyrządzonych przez bobry, dziki, niedźwiedzie, wilki, rysie i żubry. W 2021 r. w tym zestawieniu dominują wilki - zgłoszono 136 szkód. Straty to 218 tys. zł. Wilki zaatakowały głównie owce (166 sztuk), daniele hodowlane, jelenie hodowlane, konie i psy. Tych ostatnich było w br. 14.
Wilki są w Polsce pod ścisłą ochroną od 1998 roku. Decyzję o ewentualnym odstrzale drapieżników może wydać jedynie Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Leśnicy szacują, że na terenie Podkarpacia żyje ponad 700 wilków, a ich liczebność ciągle rośnie.
Dzikie zwierzęta. Jak zgłosić szkodę
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie wypłaca za szkody wyrządzone przez:
- bobry,
- niedźwiedzie,
- rysie,
- wilki,
- żubry.
Szczegółowe informacje na temat tego, jak zgłosić szkodę, znajdują się na stronie internetowej www.rzeszow.rdos.gov.pl/szacowanie-szkod-wyrzadzonych-przez-zwierzeta-chronione.
Zobacz też: Ataki wilków w Bieszczadach
