Pierwsza wzmianka o Podgórzu pochodzi z XV wieku. W tym czasie była w niej kuźnica żelaza. Później wypalano tu węgiel drzewny. W 1746 roku w związku z zainteresowaniem tutejszym źródłem wody mineralnej magistrat Dusznik wykupił część wsi, reszta pozostawała wolnymi sołectwami. W XIX wieku w Podgórzu działały dwa młyny i szlifiernia kryształów. Pod koniec XIX wieku w miejscowości powstały dwie gospody, a na początku następnego stulecia dwie kolejne. W okresie międzywojennym w okolicy wytyczono kilka tras narciarskich i zbudowano skocznię. Tyle z historii.
Podgórze 36 czyli willa Ewy Braun
Jedną z atrakcji tego miejsca jest budynek oznaczony jako Podgórze 36. Znajduje się tuż przy wejściu na obiekt biathlonowy Tauron Duszniki Arena, naprzeciw Karczmy Bławatek, która zasłynęła swego czasu w telewizji, dzięki „Kuchennym Rewolucjom” Magdy Gessler. Jest to jeden z najpiękniejszych domów w Podgórzu, otoczony pięknymi rododendronami. Dla miejscowych jest to nic innego, jak Willa Ewy Braun.
ZOBACZ TEŻ:
- Wrocławski budżet 2022. Rekordowa dziura i wydatki! Na co pójdą miliardy?
- Pamiętacie te ceny? Tyle kosztowały najpopularniejsze produkty 20 lat temu
- Śmierć rowerzysty we Wrocławiu. Jak doszło do tragedii? [ZDJĘCIA]
- Wrocławianie od lat czekają na całoroczne lodowisko. Czy się doczekają?
- Co dalej w sprawie śmierci Artura Walczaka? Prokuratura wyjaśnia
- Chłopiec w samej bluzie na placu zabaw na Klecinie. Gdzie byli rodzice?!
- Na bramkach na A4 korki. Trwają prace i odliczanie do demontażu szlabanów
- Rozbrajająca awantura Lempart ze sprzątaczką. To nagranie trzeba zobaczyć!
- Jazz Klub Rura we Wrocławiu wznowi działalność? Miejsce czeka na nowego gospodarza
- Poznali się „w tramwaju”, a dziś są małżeństwem i… oboje pracują jako motorniczowie
- Weekend we Wrocławiu. Sprawdź, co będzie się działo [IMPREZY, WYDARZENIA]
- Miasto z piernika otwiera się we Wrocławiu. Gdzie je zobaczymy? [ZDJĘCIA]
Przyjęło się przekonanie, że w czasach, kiedy te tereny były jeszcze niemieckie, kochanka Adolfa Hitlera przyjeżdżała do Dusznik-Zdroju, by wypoczywać właśnie w tym budynku. Po dziś wielu przewodników prowadzi tu swoje grupy, żeby pokazać ten magiczny budynek.
Ale czy Ewa Braun za życia miała pojęcie, że istnieje takie miejsce? Wątpliwości w tej sprawie rozwiewa Leszek Majewski, bajarz, a także przewodnik sudecki, który z ziemią kłodzką związany jest od 1944 roku.
Kto wymyślił willę Ewy Braun?
- Willa Ewy Braun to wymysł pierwszych oprowadzaczy po Dusznikach-Zdroju, bo ci ludzie nie mieli jeszcze uprawnień przewodników. Kiedy przyjechali tu zaraz po wojnie, szukali sposobu na zarobek. Już w 1946 roku pojawiali się tu pierwsi kuracjusze, głównie z Górnego Śląska, którzy byli wszystkiego bardzo ciekawi. Pojawiali się więc ludzie, którzy opowiadali im zmyślone historie, za które brali pieniądze – mówi.
W 1989 roku w tym budynku zamieszkał major Czech Nowacki, który w czasach II wojny światowej był pilotem bombowców w służbie RAF-u. Za wykazane męstwo odznaczony został m.in. Krzyżem Virtuti Militari. Lotnik zmarł w 2003 r. i pochowany został na cmentarzu w Dusznikach-Zdroju. Jego imieniem nazwano park znajdujący się przy Czarnym Stawie w Dusznikach-Zdroju. Obecnie miejsce znajduje się w rękach prywatnych.
