- Kogut którego widzicie właśnie śpiewa miłosną pieśń. Jest przy tym bardzo wytrwały - powtarza ją nawet przez 5 godzin w ciągu jednego poranka. Pomiędzy tokującymi kogutami czasem dochodzi do starć, które wyłaniają głównego tokowika. Kury w tym czasie podziwiają wyczyny samców. Jak zawsze wygrywa najlepszy, najsilniejszy i najpiękniejszy osobnik - czytamy na Facebook'owym profilu Nadleśnictwa Lasów Janowskich.
Głuszce należą do gatunku kurowatych i zamieszkują rozległe tereny Eurazji. Na świecie nie są zagrożony wyginięciem, jednak w Polsce gatunek ten od 1995 roku znajduje się w „Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt”. Jego liczebność szacuje się na od 500 do 700 osobników. Próbuje się hodować gatunek w niewoli, jednak są to średnio udane próby. Ptaki te bardzo stronią od ludzi, zamieszkują duże, niedostępne lasy. Zagrożeniem dla nich jest wyrąb lasów w okolicach ich występowania, niepokojenie przez ludzi oraz nadmierna ilość drapieżników, przede wszystkim lisów.
Zobaczenie głuszca w naturalnym środowisku jest trudne, a co dopiero w czasie prowadzenia zalotów. Zobacz nagranie z fotopułapki Lasów Państwowych.
- Dęblin w latach 1983-1984. Zobacz miasto na archiwalnych zdjęciach
- Najpiękniejsze kościoły woj. lubelskiego. Sprawdź naszą galerię [CZĘŚĆ II] [ZDJĘCIA]
- Wielkanocny przejazd orszaku konnego oraz poświęcenia pokarmów w Motyczu [ZDJĘCIA]
- Wielki Czwartek: Msza Krzyżma w Archikatedrze Lubelskiej [ZDJĘCIA]
- Lublin pożegnał swojego artystę - aktora Teatru Osterwy, Piotra Wysockiego [ZDJĘCIA]
- Jeden gol przesądził o losie Górnika. W finale zagra Raków (ZDJĘCIA)
