Co oznacza podpisanie dokumentu?
– Obecnie skuteczność mobilności wojskowej jest hamowana przez zróżnicowane wymagania administracyjne państw. Ograniczają one przekraczanie granic, a przecież w świetle prowadzonego konfliktu na Ukrainie wiemy, jak istotne jest sprawne poruszanie się w obszarze Unii Europejskiej. Często sprawy administracyjne przykrywają to, co ma znaczenie – efektywność działania. Ten list intencyjny sprawia, ze efektywność naszego działania będzie większa – powiedział podczas ceremonii podpisania wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
Wicepremier i szef MON podkreślił, że wypracowane dzięki tej współpracy propozycje rozwiązań stworzą szanse nie tylko dla trzech państw, ale również całej Unii Europejskiej na budowę bardziej efektywnych rozwiązań w obszarze mobilności wojskowej.
– Chcemy, by nasza inicjatywa była dobrym przykładem dla innych państw NATO, ale również UE, do wdrażania wypracowanych przez nas rozwiązań lub przyjęcia innych, opartych na naszych pracach. Mam nadzieję, że w przyszłości pozwolą one również na ujednolicenie procedur na terenie całej Unii Europejskiej i NATO – wskazał.
MON informuje, że podpisanie dokumentu w ramach trójstronnej współpracy przyczyni się do ujednolicenia procedur podczas planowania i realizacji przemieszczeń wojsk w ramach stosownych planów sojuszniczych, przez terytorium Polski, Niemiec i Holandii.
Wizyta szefa MON w Brukseli
W dniach 30-31 stycznia w Brukseli Władysław Kosiniak-Kamysz bierze udział w nieformalnym posiedzeniu ministrów obrony państw Unii Europejskiej, zorganizowanym przez prezydencję belgijską.
We wtorek odbędzie się spotkanie z udziałem ministrów obrony krajów unijnych, sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, zastępcy sekretarza generalnego ONZ Jean-Pierra Lacroixa oraz przewodniczącej Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego Natalie Loiseau.
W środę unijni ministrowie obrony spotkają się z ministrem obrony Ukrainy Rustemem Umierowem i odbędą szereg spotkań roboczych dotyczących wsparcia dla Ukrainy, zaangażowania wojskowego Unii Europejskiej w innych częściach świata i wsparcia dla europejskiego przemysłu obronnego.
dś
Źródło:
