Włochy: premier tłumaczył się przed prokuratorami w sprawie działań podczas epidemii koronawirusa

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
Włoski premier musiał spowiadać się w prokuraturze ze swoich działań w walce z epidemią. Oczekuje się tez pozwów tych, którzy w pandemii stracili swoich bliskich.

Premier Włoch został przesłuchany przez prokuratorów w sprawie rzekomych błędów, jakich jako szef rządu miał się dopuścić w działaniach przeciwko pandemii koronawirusa w północnych regionach kraju.

Giuseppe Conte twierdzi, że ma czyste sumienie w związku z działaniami rządu w Lombardii, oznajmił po trzygodzinnym przesłuchaniu.

Prokuratorzy z Bergamo, miasta w Lombardii, które zostało najbardziej dotknięte wirusem, wszczęło dochodzenie w sprawie przyczyn, dla których dwa miasta nie zostały wcześniej nazwane „czerwonymi strefami” na początku kryzysu.

Epidemia zabiła ponad 34 tysięcy ludzi we Włoszech, to jeden najbardziej dotkniętych krajów na całym świecie.

Prokurator Maria Cristina Rota i jej zespół próbują dowiedzieć się, dlaczego nie zastosowano surowych blokad już na samym początku epidemii w okolicach miast Nembro i Alzano w prowincji Bergamo.

Eksperci ds. zdrowia twierdzą, że gdyby obszar ten został szybko poddany kwarantannie, uratowano by wiele istnień ludzkich.

Zespół ten spotkał się już z wyższymi urzędnikami w Lombardii, którzy twierdzą, że to od Rzymu zależało, czy pewne obszary powinny zostać zamknięte.

Conte temu zaprzeczył, dodając, że regiony mają pełną swobodę we wprowadzaniu blokad niektórych obszarów, w których wirus zaczął się rozprzestrzeniać na przełomie lutego i marca.

-Gdyby Lombardia chciała, mogłaby stworzyć czerwone strefy w Alzano i Nembro - powiedział.

Pierwszym miastem we Włoszech, które poddano kwarantannie, było Codogno, ok. godzina drogi na południe od Nembro i Alzano, 21 lutego.

Kolejne dziewięć miast wokół Codogno zostało zamkniętych przed całym regionem Lombardii, a mieszkańców 14 prowincji w sąsiednich regionach Veneto, Piemont i Emilia Romagna zostało poddanych kwarantannie 8 marca.

Conte ogłosił krajową kwarantannę 10 marca i dziś mówi, że z zadowoleniem przyjął śledztwo w Bergamo i się nie martwi. Sumiennie przedstawię wszystkie fakty, o których wiem - zapowiadał.

Włoski minister zdrowia Roberto Speranza i minister spraw wewnętrznych Luciana Lamorgese również zostali przesłuchani przez prokuratorów z Bergamo.

Niezależnie od dochodzenia prowadzonego przez prokurator Rota i jej zespół, około 50 członków rodzin ofiar koronawirusa w prowincji Bergamo złożyło skargi na opieszałe, ich zdaniem, działania władz.
To pierwsze takie działanie ludzi, którzy w czasie pandemii stracili życie. Zdaniem tej grupy władze podeszły na wczesnym etapie epidemii lekceważąco do kryzysu, co zemściło się, doprowadzając do lawiny zgonów.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl