Cieszę się, że mogę podpisać tę decyzję. To kolejny etap realizacji inwestycji, która jest bardzo ważna dla naszego regionu, kraju, a nawet europejskiego systemu komunikacji - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
W poniedziałek (12 sierpnia) podpisał ZRID, czyli zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, na budowę 17-kilometrowego odcinka trasy Via Baltica. - Odcinek zaczyna się od węzła Śniadowo na terenie województwa mazowieckiego. Po dwóch kilometrach. w okolicach Śniadowa przekracza granicę województwa podlaskiego i prowadzi do węzła Łomża Południe - tłumaczył wojewoda.
Trasa będzie miała klasę drogi ekspresowej, czyli dwa pasy ruchu w oba kierunki. Powstanie też 10 wiaduktów i trzy mosty. Koszt to 380,3 mln zł, a termin zakończenia prac - 9 grudnia 2020 roku. Urząd wojewódzki szacuje, że wyda w najbliższym czasie ok. 640 decyzji odszkodowawczych. Choć na trasie nie ma domów czy zabudować gospodarczych, trzeba będzie zapłacić za grunty.
- Mieszkańcy tak długo czekali na tę drogę, że dorośli do tego momentu, że nikt nie będzie protestować z tego powodu, że będzie musiał utracić grunt. Bo dla każdego mieszkańca ważniejsze jest bezpieczeństwo i dobry komfort życia, który zapewni ta droga. - mówił starosta łomżyński Lech Szabłowski.
Czytaj też: Podlaskie. Opóźnienia w pracach nad Via Baltiką
Według niego, tym co może budzić dyskusje jest kwestia wysokości odszkodowań. - Ale to dopiero przed nami. Rzeczoznawcy muszą wykonać wyceny. Na innych odcinkach wyceny były jednak na tyle realne w stosunku do wartości gruntów na rynku, że nie spodziewam się trudnych sytuacji - podkreślał starosta.
Via Baltica ma biec od węzła Podborze w okolicach Ostrowi Mazowieckiej i później przez wspomniany węzeł Śniadowo iść w stronę wspomnianego węzła Łomża Południe. Później omijając Łomżę skieruje się w stronę Kolna, Stawisk i Szczuczyna. Przekroczy granicę województwa, gdzie ma przebiegać przez obwodnicę Ełku. Później w Raczkach wróci na teren Podlasia i skieruje się przez obwodnicę Suwałk w kierunku Budziska.
Do tej pory zrealizowano 13-kilometrową obwodnicę Suwałk oraz 10-kilometrowy fragment obwodnicy Augustowa (na wysokości Raczek). W budowie jest też druga jezdnia obwodnicy Szczuczyna. Przekazaliśmy do publikacji ogłoszenia o przetargach na budowę odcinków Suwałki - Budzisko oraz Podborze - Śniadowo - mówił Wojciech Borzuchowski, dyrektor podlaskiego oddziału Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
