Ilu żołnierzy obecnie liczą Wojska Obrony Terytorialnej?
Aktualnie WOT to ponad 33 tys. żołnierzy.
A jaki jest docelowy pułap żołnierzy WOT?
Docelowo 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej i około 7,5 tys. żołnierzy zawodowych.
Kiedy tę liczbę osiągniecie?
Bardzo liczę na to, że ten pułap osiągniemy około roku 2026 lub 2027. Istnieje jednak wiele zmiennych i mam daleko idący szacunek do statystyki.
Czy żołnierzowi Wojsk Obrony Terytorialnej jest łatwiej zostać żołnierzem zawodowym niż osobie, która nie miała doświadczenia z wojskiem?
Z pewnością, ponieważ wielu naszych żołnierzy decyduje się na taki krok, mówiąc wprost – on odnajduje w mundurze swoje powołanie i podejmuje decyzję o wstąpieniu do służby zawodowej. Jest to na pewno wtedy łatwiejsze niż pójście tą drogą bezpośrednio z cywila. Z drugiej strony musimy pamiętać, że wielu Polaków ma satysfakcjonującą pracę oraz życie rodzinne i nie chce tego zmieniać. Chcieliby tylko wnieść więcej w kwestiach przygotowania siebie do obrony państwa, swojej rodziny i właśnie służba terytorialna umożliwia świetne zbalansowanie służby wojskowej, pracy zawodowej i życia rodzinnego. Wielu naszych żołnierzy przychodzi do nas nie celem zostania żołnierzem zawodowym, ale znalezienia dobrego balansu w życiu.
Jaki jest cel niedawno utworzonej stołecznej brygady WOT?
Stołeczna brygada WOT to przede wszystkim jasny sygnał dla naszych adwersarzy, że Warszawy będziemy bronić i że stolicy będą bronić sami warszawiacy, którzy wstąpią do brygady obrony terytorialnej. Brygada stołeczna ma dwa zasadnicze cele. Pierwszy to jest bezpośrednia obrona Warszawy i mieszkańców, w znaczeniu typowo wojennym obronnym, a drugim celem jest rozwijanie zdolności przydatnych w kryzysach w okresie pokoju – czy to w klęskach żywiołowych, czy zagrożeniach o charakterze nie wojennym, związanych z tzw. urban search and rescue, czyli poszukiwaniem i ratownictwem w warunkach miejscach, np. w gruzowiskach w uwarunkowaniach dużego miasta, wręcz metropolii. To są więc zdolności, które sama Warszawa odczuje bardzo pozytywnie i wpłyną one na kompetencje mieszkańców, a jeśli zajdzie taka potrzeba, to również – dzięki tej brygadzie – będzie możliwe przygotowanie społeczeństwa w stolicy do tego, aby byli w stanie bronić miasta razem z siłami zbrojnymi.
Czy jest jakieś zadanie, na którym obecnie szczególnie skupiają się żołnierze WOT? Byli zaangażowani w pomoc w czasie pandemii koronawirusa, później bronili polskiej granicy w czasie ataku hybrydowego reżimu Łukaszenki.
W dalszym ciągu jesteśmy skupieni na obronie granicy. Około 2 tys. żołnierzy WOT pełni tam służbę. Proszę pamiętać, że wciąż trwa operacja „Silne Wsparcie”. Kilkuset naszych żołnierzy codziennie wspiera wojewodów w zakresie opieki nad uchodźcami, którzy uciekli z ogarniętej wojną Ukrainy.
mac
Polska walczy z powodzią. Premier zapowiada pomoc
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?