Wojsko Polskie się zbroi. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził kolejne ważne umowy

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy offsetowe na elementy do przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu w drugiej fazie programu Wisła.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy offsetowe na elementy do przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu w drugiej fazie programu Wisła. Adam Jankowski/Polska Press
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy offsetowe na elementy do przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu w drugiej fazie programu Wisła. Jaka jest wartość zawartych umów?

Umowy w programie Wisła zatwierdzone

Szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że odpowiedzią polskich władz na zagrożenia wynikające z agresywnej polityki rosyjskiej jest wzmacnianie Wojska Polskiego poprzez rozwijane liczebne i modernizacje wyposażenia.

– Cieszymy się, że ta współpraca odbywa się tak płynnie, że możemy modernizować wyposażenie Wojska Polskiego przede wszystkim w oparciu o współpracę z siłami zbrojnymi Stanów Zjednoczonych – dodał.

Minister obrony narodowej zaznaczył, że doświadczenia z wojny na Ukrainie pokazują, że ważna jest obrona przeciwrakietowa. – Dlatego bardzo się cieszę, że możemy ponownie po pięciu latach sfinalizować umowy offsetowe, które poprzedzają kolejną fazę naszej współpracy odnośnie pozyskania kolejnych baterii systemu Patriot na potrzeby Wojska Polskiego – wskazał.

Jaka jest wartość zawartych umów?

Mariusz Błaszczak przekazał, że umowy offsetowe obejmują 13 zobowiązań o łącznej wartości ok. 1 mld zł. Wskazał, że te zobowiązania dotyczą m.in. możliwości produkcji paliwa na rzecz rakiet HIMARS. Przypomniał, że Polska negocjuje kolejną umowę na rakiety HIMARS dla Wojska Polskiego.

MON podkreślił, że dzięki umowom offsetowym z firmami Raytheon i Lockheed Martin, których łączna wartość to ok. 1 mld zł, w Polsce powstanie zaplecze usługowo-naprawcze i produkcyjne wspierające system Wisła, składający się m.in. z takich elementów jak radar LTAMDS i rakiety PAC-3 MSE. Podpisanie umów to kontynuacja procesu zapoczątkowanego w pierwszej fazie programu Wisła.

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl